1.třída

 

Výsledek obrázku pro prázdniny

 

Vážení rodiče a milé děti,

děkuji vám všem za krásný první školní rok.

Přeji vám slunečné léto, odpočinkové prázdniny a

září se již moc těším na druháčky!

                                       

                                            Vaše paní učitelka Míla

35 03 Kopie                                                                             

Seznam pomůcek pro 2.třídu

 

penál (ořezávátko, guma, gumovací pero, základní sada pastelek, základní sada fixů, 2 tužky č.2)

desky na učebnice

desky na sešity

trhačka A5 linkovaná a nelinkovaná

kufřík na VV pomůcky

lepidlo

nůžky

pastelky a fixy (větší sada, min 12 ks do kufříku)

voskovky

hadřík

ochranný oděv na VV (triko, zástěrka)

 

! vodové barvy, štětce, kelímek na vodu, tuš mají děti ve škole, není třeba doplňovat nové !

 

přezůvky

cvičební úbor do batůžku - hřiště (tepláky/kraťasy, triko, mikina, boty)                                        

                                            - tělocvična (tepláky, triko, boty s bílou podrážkou)

převlečení do družiny

 

 

Škola v přírodě

 

Vysvědčení jsme si již sice rozdali, ale poslední týden školního roku jsme ještě společně strávili ve škole v přírodě v krásné šumavské přírodě v hotelu Belveder v Železné Rudě. Náš hotel se proměnil v pevnost Boyard, kde jsme jako soutěžní týmy v televizní soutěži bojovali o indicie, plnili zapeklité, sportovní i zábavné úkoly, abychom nakonec vyluštili to správné slovo, které nám otevře cestu k pokladu...

 

... vyrobili jsme si týmová trička ...

 

DSCN1483 Kopie

 

... soutěžili jsme ...

 

DSCN1488 Kopie

 

... a soutěžili jsme ...

 

DSCN1510 Kopie

 

... a soutěžili jsme ...

 

DSCN1474 Kopie

 

... a stříleli jsme z luku ...

 

DSCN1467 Kopie

 

... lámali jsme si hlavičky ...

 

DSCN1560 Kopie

 

... hráli jsme si v lese ...

 

DSCN1601 Kopie

 

... sbírali jsme borůvky ...

 

DSCN1495 Kopie

 

... byli jsme u Horské služky ...

 

DSCN1529 Kopie

 

... pochutnali jsme si v cukrárně ...

 

DSCN1520 Kopie

 

... i v jídelně nám chutnalo ...

 

DSCN1608 Kopie

 

... podnikali jsme vysokohorské túry ...

 

DSCN1523 Kopie

 

... vyhrávali jsme ceny ...

 

DSCN1609 Kopie

 

... zvládli jsme i deštivé počasí v hotelu ...

 

DSCN1549 Kopie

 

... zatančili jsme si ...

 

DSCN1545 Kopie

 

... slavili jsme Marcelky narozeniny ...

 

DSCN1500 Kopie

 

... a vůbec jsme si to moc užili!

 

 

Vysvědčení a oslava Stáníkových narozenin

Na pátek 22.6. jsme se všichni už dlouho těšili. Svůj první rok ve škole jsme zakončili krásným vysvědčením, kde se to hemžilo samými jedničkami. A protože Stáník bude mít narozeniny, oslavili jsme je ve škole společně s ním. Gratulujeme! Nanec jsme si společně pěkně zazpívali.

DSCN1450 Kopie

DSCN1448 Kopie

DSCN1451 Kopie

DSCN1453 Kopie 

Branný den

Ve čtvrtek 21.6. jsme si nejdříve ráno povídali s paní policistkou o bezpečném chování ve městě. Pak jsme si s pomocí obrázků a karet povídali o dalších možných nebezpečích, která by nám mohla potkat v přírodě, u rybníka, v lese, na hřišti i doma a jak se jim vyhnout. Blíží se totiž prázdniny a ty jsou plná dobrodružství! Na webových stránkách www.zachrannykruh.cz jsme se podívali na základní zásady bezpečného chování. Znovu jsme si zopakovali nejdůležitější zásady při jízdě na kole. Společně jsme si také vyzkoušeli základní pravidla první pomoci, zkusili jsme si nepřímou masáž srdce i způsob, jak přepravit zraněného kamaráda. Určitě nebudeme o prázdninách zkoušet nic nebezpečného a pořádně si je bezpečně užijeme!

DSCN1440 Kopie

 DSCN1445 Kopie

 

Beseda s Městskou policií

Ve čtvrtek 21.6. jsme hned ráno u nás ve třídě přivítali paní policistku, která nám přišla povídat o práci policie v našem městě. V krátkém filmu jsme se podívali na to, jak polici udržuje pořádek v ulicích, při sportovních utkáních, kde a k čemu potřebuje služební psy, jak hlídá a kontroluje, aby bylo vše v pořádku. Pak jsme si společně povídali o tom, co jsme viděli. Společně jsme také promýšleli různé nebezpečné situace, jak se jim vyhnout a popřípadě jak se zachovat. Už si také mnohme lépe pamatujeme i další tísňové číslo 156.

DSCN1437 Kopie

 

Návštěva Techmania Science Centre

V pondělí 18.6. jsme vyrazili společně do Techmánie. Nejdříve jsme si prošli expozice Planetária, podívali jsme se, jak vypadá naše planeta uvnitř, vyzkoušeli jsme si, jak se naše Země otáčí ve vesmíru a kdy a proč nám již brzy začne léto. Podívali jsme se i na další planety a porovnávali je s tou naší. V 3D kině jsme shlédli pořad o mamutech v pravěku, dali jsme si svačinku a nakonec jsme prošli samotnou Techmánii. 

DSCN1401 Kopie

DSCN1386 Kopie

DSCN1379 Kopie

 DSCN1387 Kopie

DSCN1389 Kopie

DSCN1390 Kopie

DSCN1396 Kopie

DSCN1399 Kopie

DSCN1392 Kopie

 

Beseda v knihovně o čtení na prázdniny

V pátek 15.6. jsme šli naposledy jako prvňáčci vrátit knížky do knihovny. Paní knihovnice pro nás měla připravenou zajímavou besedu o knížkách na prázdniny. Společně jsme vymýšleli, co všechno bychom o prázdninách mohli zažít a vždy nám tato dobrodružtví našla v nějaké pěkné knížce pro děti. O prázdninách si určitě nějakou zajímavou knížku přečteme a příští rok budeme určitě chodit znovu do knihovny pro další bezva knížky!

DSCN1369 Kopie

 

Řemeslo má zlaté dno - Barvířství

Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
I další měsíc jsme se ve třídě seznamovali s jedním řemeslem. Tentokrát jsme se zaměřili na barvení látek - barvířství. Již v naší vědecké soutěži Pohár vědy jsme si povídali o historii barvení látek, čím a jak si naši předci látky barvili, jaké barvy nosili. Vyzkoušeli jsme tři způsoby barvení - barvení sťávou z řepy, z borůvek a vaření látky v černém čaji a cibulových slupkách. Tentokrát jsme si vyzkoušeli i jednoduchý potisk látky, orazítkovali jsme si a vybarvili plátěnou tašku. S tou určitě uděláme při nákupech plno parády :-). 
 
DSCN1367 Kopie
 
DSCN1365 Kopie
 
DSCN1415 Kopie
 
DSCN0814 Kopie
 
DSCN0816 Kopie

 

 

Návštěva hasičské stanice Košutka

V úterý 6.6. jsme se vydali na návštěvu hasičské stanice na Košutce. Pan hasič, který nás provázel po celém areálu stanice, nám povídal o práci hasičů, jak vypadá jejich den v práci, k jakým případům hasiči vyjíždějí, kde všude pomáhají. Vyzkoušeli jsme si, jaká telefonní čísla vytočit a jak by mělo vypadat volání na tísňovou linku. Prošli jsme si společně celou stanici, tělocvičny a tréninková místa, kde hasiči trénují své fyzické i psychické schopnosti, prošli jsme garáže, podívali jsme se na vybavení hasičského auta, vyzkoušeli jsme si hasičské helmy i jsme viděli bleskový sjez pana hasiče po tyči, zkusili jsme si sami hasit velkou hasičskou stříkačkou a nakonec jsme se i projeli velkým hasičským autem.

DSCN1360 Kopie

DSCN1315 Kopie

 DSCN1340 Kopie

DSCN1357 Kopie

DSCN1353 Kopie

DSCN1355 Kopie

DSCN1318 Kopie

DSCN1311 Kopie

DSCN1308 Kopie

 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Dětský den

Jako každý rok jsme ku příležitosti Mezinárodního dne dětí dostali od žáků 2.stupně dárek - Dětský den v okolí boleveckých rybníků. Naši nejstarší spolužáci si pro nás připravili na pátek 31.5. zajímavou stezku plnou  úkolů a soutěží. Sportovali jsme, třídili odpad, odpovídali na otázky o České republice, stříleli ze vzduchovky a plnili plno dalších zajímavých úkolů. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a postupně jsme úspěšně zvládli cestu kolem rybníků a Kolomazné pece. 

 

DSCN1259 Kopie

 

DSCN1262 Kopie

 

DSCN1266 Kopie

 

DSCN1268 Kopie

 

DSCN1278 Kopie

 

DSCN1284 Kopie

 

 

Dopravní hřiště
 

Ve středu 30.5. jsem si šli poprvé procvičit pravidla silničního provozu, o kterých jme si povídali ve škole, na dopravní hřiště při 1.ZŠ. Zopakovali jsme si a upravili správně základní vybavení každého cyklisty - helmu, zopakovali jsme si dopravní značky a pravidla, která musíme dodržovat na silnici, cyklistické stezce i na chodníku jako chodci. Pořádně jsme se projeli i proběhli a celou dobu jsme se snažili ddodržovat všechna důležitá dopravní pravidla. Příští rok si to určitě půjdeme zkusit zase znovu.

 

DSCN1237 Kopie

 

DSCN1239 Kopie

 

DSCN1245 Kopie

 

DSCN1257 Kopie

 

DSCN1251 Kopie

 

 

Domácí zvířata

 

Ve čtvrtek 24.5. jsme společně vyrazili do plzeňské ZOO na komentovanou prohlídku - téma Domácí zvířata. Procházeli jsme statkem přelomu 19. a 20.století - stájemi, chlévem, půdou, venkovními výběhy, kovárnou - povídali si s paní lektorkou o zvířatech, jejich chovu a užitku, nástrojích a pracích na statku. Program byl doplněn hrami v terénu a pracovními listy. Snažili jsme se uvědomovat si důležitost sepjetí přírody a člověka. Nakonec jsme si ještě část ZOO sami prošli.

 

20180524 110927 Kopie

 

20180524 095332 Kopie

 

20180524 095907 Kopie

 

 20180524 101002 Kopie

 

20180524 101524 Kopie

 

 

Do pohádky

 

Výukový program Do pohádky byl financován z grantu Magistrátu města Plzně -Podpora primární prevence. 
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

 

Ve středu 23.5. nás ve třídě letos již podruhé navštívila lektorka Animánie, která pro nás měl tentokrát připravený program Do pohádky. Vycházeli jsme z klasické pohádky – Perníková chaloupka - a jejích různých variant, na kterých jsme sledovali časovou posloupnost, logiku děje, prostředí, postavy a jejich charakteristiku i vztahy. Shlédli jsme animovanou verzi pohádky Perníková chaloupka od Jiřího Trnky. Zkoušeli jsme si, jak taková pohádka vzniká, co je v každém příběhu důležité, zahráli jsme si na animátory, hledali jsme možná jiná zakončení pohádky i jsme kradli ježibabě perníček :-). 

 

DSCN1220 Kopie

 

DSCN1224 Kopie

 

DSCN1223 Kopie

 

 

Řemesla - Zámecký statek v Újezdu nade Mží

 
Vstupné  na výukový program Řemesla bylo financováno z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

V pondělí 14.5. jsme společně s 2.třídou vyrazili do zámeckého statku v Újezdu nade Mží, kde jsme si letos vybrali zážitkový výukový program Řemesla. Každý měsíc si ve škole zkoušíme jedno staré řemeslo, povídáme si o jeho historii a zkoušíme si vyrobit nějaký pěkný výrobek. Ve statku pro nás měli přichystanou výstavu jednotlivých řemesel, nejrůznější nářadí a pomůcky, které naši předci řemeslníci používali. Podívali jsme se tedy na historii hodinářství, košíkářství, stolařství, kovářství, tkalcovství a mnoho dalších řemesel. Navštívili jsme i staročeskou kuchyni. Ale ze všeho nejdříve jsme si zde sami  ozdobili ručně šitou knížku, vyšívali jsme ji korálky a polepili nejrůznějšími ozdobičkami, uvnitř jsme pak splnili úkoly o přírodě

DSCN1196 Kopie

DSCN1162 Kopie

DSCN1164 Kopie

DSCN1171 Kopie

DSCN1183 Kopie

DSCN1179 Kopie

DSCN1194 Kopie

 

 

Řemeslo má zlaté dno - šperkařství

Pro maminky k jejich květnovému svátku jsme vymodelovali, navlékli a ozdobně zabalili krásný šperk - náhrdelník. Stejně jako při výrobě knoflíků jsme využili modelovací hmotu Fimo. 

Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
DSCN1128 Kopie
 
DSCN1132 Kopie

 

DSCN1133 Kopie

 

DSCN1063 Kopie 

Výstava Kořeny

V pátek 11.5. jsme jeli do Západočského muzea na interaktivní výstavu Kořeny. Hned na začátku jsme mohli obdivovat opravdové kořeny několika opravdu velkých stromů. A pak už jsme překročili bludný kořen, který nás změnšil na malé človíčky vysoké několik centimetrů a mohli jsme vyrazit pod zem. Malá nora pod povrchem země nás dovedla ke kořenům nejrůznějších stromů a rostlin, které visely ze stropu všude kolem nás. Obdivovali jsme i obrovské hlodavce, nejrůznější larvy, stonožky a brouky, kteří byli větší než my. Ocitli jsme se také pod zeleninovou zahrádkou a poznávali tam mrkev, ředkvičky a brambory nad našimi hlavami. V další části jsme si vyzkoušeli naše znalosti na elektronických hrách s otázkami, stavěli jsme puzzle obrovských kořenů, malovali obrázky, hledali jsme opravdické žížaly, vyzkoušeli jsme si, jak vznikají bleskové povodně na udusaném poli, jak se zalévá zahrádka, prohlédli jsme si nejrůznější mikroorganismy žijící v půdě a ve vodě, obdivovali jsme výtvarné práce žáků umělecké školy, zahráli jsme si pohádku O veliké řepě. Nakonec jsme se několikrát proběhli podzemními norami a navšívili pana krtka, kterému jsme nanosili několik obrovských žížal. Výstava byla úžasná a výborně se nám hodila do našeho učiva v prvouce o stavbě rostlin.

DSCN1161 Kopie

DSCN1142 Kopie

 DSCN1157 Kopie

DSCN1143 Kopie

DSCN1150 Kopie

DSCN1152 Kopie

 

Výlet do okolí boleveckých rybníků

V pondělí 7.5. jsme společně se všemi třídami 1.stupně vyrazili na již tradiční májovou vycházku do okolí boleveckých rybníků. Došli jsme až na Kamenný rybník, kde jsme si připravili oheň a opekli si všichni něco dobrého, připravili jsme si úplný piknik v přírodě. Pomocí křesadla jsme si vyzkoušeli sami vykřesat jiskry.Pořádně jsme si zacvičili v lesní posilovně, na hřišti sehráli několik fotbalových zápasů, zaházeli jsme si míčem i létajícími talíři a cestou do školy jsme se stavěli na Kolomazné peci.

DSCN1098 Kopie

DSCN1101 Kopie

DSCN1107 Kopie

DSCN1106 Kopie

DSCN1110 Kopie

 

Řemeslo má zlaté dno - knoflíkářství 

Ve třídě jsme si další měsíc vyzkoušeli další řemeslo - knoflíkářství. Nějdříve jsme si společně povídali o historii oblékání, jak a čím si asi naši dávní předkové na sobě oblečení zapínali. Prohlédli jsme si archeologické nálezy nejrůznějších spon a knoflíků. Zkoumali jsme i hostorii dnešního zipu a suchého zipu. Nakone jsme si sami z modelovací hmoty Fimo vymodelovali ozdobné knoflíky. 

 Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
 
DSCN1064 Kopie
 
DSCN1200 Kopie

DSCN1205 Kopie

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Malá mořská víla

Společně s 2.třídou jsme vyrazili do plzeňského nového divadla J.K.Tyla na balet

Malá mořská víla. Celé představení bylo nádherné a moc se nám líbilo!

DSCN0997 Kopie

 

Den Země

U příležitosti oslav Dne země jsme si ve třídě povídali o ochraně naší zeměkoule a o třídění odpadu. Ve třídě jsme si rozehráli příběh mimozemsťanů, kteří kdesi v daleké budoucnosti ztroskotali na naší planetě. Potřebovali od lidí pomoc opravit svou raketu. Lidé zde ale byli nešťastní a celá Země byla podivně nemocná. Kapitán lodi se svojí posádkou postupně zjistil, že naši planetu trápí zlí Smeťáci, společně jsme pomohli celou Zemi vyčistit od odpadků, Smeťáky jsme pochytali a přeměnili na hodné Čisťáky, které jsme naučili třídit odpad. Vypleli jsme naší malou školní zahrádku a vyseli semínka, o která se teď budeme pečlivě starat. Celá hra nám pomáhala při psaní, čtení i počítání a nakonec jsme ze starých věcí na vyhození a odpadků vyrobili pro Čisťáky slušivé oděvy.

DSCN0981 Kopie

DSCN0984 Kopie

 DSCN0986 Kopie

DSCN0988 KopieDSCN0993 Kopie

DSCN0994 Kopie

DSCN1002 Kopie

 

Erik slaví narozeniny - gratulujeme!

DSCN0926 Kopie

 

Pohár vědy - NEWTON 2018

Duben 

1.Kreativita. 

 

V poslední části naší soutěže Pohár vědy jsme dostali za úkol připravit si svůj

 

vlastní pokus. Každý jsme si proto tentokrát doma s pomocí rodičů připravili

 

nějaký fyzikální nebo chemický pokus a ve třídě jsme ho pak předvedli. Zároveň

 

jsme celý pokus sami komentovali a vysvětlovali, co se děje, co to vlastně

 

sledujeme.

 

DSCN0938 Kopie

 

DSCN0942 Kopie

 

DSCN0940 Kopie

 

DSCN0943 Kopie

 

DSCN0946 Kopie

 

DSCN0948 Kopie

 

DSCN0954 Kopie

 

DSCN0950 Kopie

 

DSCN0952 Kopie

 

 DSCN0953 Kopie

 

 

DSCN0957 Kopie

 

DSCN0958 Kopie

 

DSCN0967 Kopie

 

DSCN0962 Kopie

 

DSCN0965 Kopie

 

 

Prokop slaví narozeniny - gratulujeme!

 

DSCN0885 Kopie

 

Indiánské učení

 

Více jak dva týdny se u nás ve třídě proháněli indiáni, zněl bojovný pokřik a

tančily se indiánské obřadní tance. Ozdobili jsme si vlastní indiánské tričko,

scházeli jsme se na poradách v tee-pee, lovili na svých lovištích, pořádali soutěže v

mnoha disciplínách. Čtyři kmeny soutěžily o prvenství. Za každý správně

splněný soutěžní úkol jsme mohli získat pero na indiánskou čelenku. Počítali jsme

indiánské počítání, četli, psali i vázali indiánské písmo, stříleli z matematického i

opravdického luku, počítali jsme příklady s orlími pery, malovali indiánské

náčelníky i vyráběli indiánské ozdoby. Ten, kdo nasbíral nejvíce per a měl

nejbohatší čelenku, se stal náčelníkem svého kmene. Zvololi jsme tak nejlepšího

náčelníka a náčelnici.

DSCN0721 Kopie

DSCN0722 Kopie

DSCN0724 KopieDSCN0730 Kopie

 DSCN0867 Kopie

DSCN0874 Kopie

DSCN0875 Kopie

DSCN0897 Kopie

 

Řemeslo má zlaté dno

V měsíci dubnu v naší škole probíhá dlouhodobá soutěž v řemeslné zručnosti. Celá soutěž je rozdělena na dvě kola - třídní a celoškolní. Ve školním kole jsme vyráběli a soutěžili s výrobky vytvořenými ve škole v tradičních řemeslech a v kole domácím s výrobky, které jsme vyráběli sami doma bez pomoci dospělých jakoukoliv technikou. Každý výrobek jsme si pak ve škole ohodnotili a vybrali tak vítěze, který postupuje se svým výrobkem do celoškolního kola. Nejlepší řemeslník pak postupuje do Krajské soutěže. 

DSCN0931 Kopie

 

Řemeslné dílničky

Ve čtvrtek 12.4. se naše škola proměnila v řemeslné dílny a všichni žáci v šikovné řemeslníky. V každé třídě bylo jedno stanoviště a přichystané jedno řemeslo - drátenictví, knoflíkářství, hrnčířství a košíkářství. Každý si tak mohl vyzkoušet práci s nejrůznějšími materiály a pomocí tradičních technik těchto řemesel jsme si vyrobili čtyři krásné výrobky.

 

Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
DSCN0891 Kopie
 
DSCN0892 Kopie
 
DSCN0894 Kopie
 

 

Recitační soutěž leták

 

Řemeslo leták

 

Změna rozvrhu od 3.4.2018

8:30 – 9:15 9:15 – 10:00 10:30 – 11:15 11:15 – 12:00 12:00 – 12:45
Pondělí ČJ PRV AJ HV
Úterý M TV TV M ČJ 
Středa ČJ PRV AJ
Čtvrtek ČJ ČJ M VV
Pátek ČJ M AJ K ČJ

 

Ohlédnutí za minulým měsíce :-)

 

Pohár vědy - NEWTON 2018

Březen - 1.část Kreativita

1.Kreativita.

V první části březnového úkoly jsme si měli sami vymyslet a vyzkoušet nějaký pokus s jablky. Na první úkol jsme se proto nejdříve pečlivě připravili. Každý jsme si do školy přinesli něco z jablek, abychom měli z čeho dělat své pokusy. Na stolečku se nám proto sešlo několik druhů jablečných buchet, závinů, řezů a lívanců. Dále pak křížaly, jablečné cereálie, tyčinky, přesnídávky, žvýkačky, bonbony, čaje, džusy, ale i svíčka s jablečnou vůní, mýdlo a krém na ruce. Na první pokus jsme si na talíře připravili od každé z těchto věcí kousek. Vždy tři děti si zavázaly oči a pouze pole hmatu a vůně se rozhodovaly, zda tu dotyčnou věc z talíře ochutnají. Pak ještě podle chutě hádaly, co to vlastně jedí.

DSCN0765 Kopie

Jako další pokus jsme využili jablíčko, na kterém jsme zkusili, zda i u něj funguje zákon setrvačnosti. Na velkou sklenici jsme položili malý sešit, krabičku od zápalek a jablko. Každý si vyzkoušel jablko dostat do sklenice tak, aby se na něj vůbec nesáhlo.

DSCN0749 Kopie

 

Na třetím pokusu jsme si vyzkoušeli, že ne každá rána šrám je na první pohled vidět. Vzali jsme dvě stejná jablka. Jedno jsme ale trochu otloukli o zem – to představovalo rány, které člověk utrpí na duši, když se mu ostatní posmívají, nemají ho rádi, šikanují ho, rány, které nejsou na první pohled někdy vidět. Obě dvě jablíčka stále vypadala stejně. Ale když jsme je rozkrojili, jedno jablko bylo uvnitř celé hnědé, potlučené, popraskané, stejně jako člověk, který je uvnitř celý balavý, ale navenek to není poznat.

Úplně nakonec jsme si pak ve třídě připravili jablečné hody :-).

DSCN0767 Kopie

2. Teorie a výzkum

Další úkol byl rozdělen na několik částí. Měli jsme zkoumat barevné světlo. Při hledání odpovědí na druhý soutěžní úkol jsme museli opět na internet. Zjistili jsme, že všechny barvy kolem nás se skládají ze tří základních barev -  červená, zelená, modrá. Pomocí velmi silné lupy z astronomického dalekohledu jsme se podívali na barevné obrázky v novinách a zjistili jsme, že každý obrázek se skládá z obrovského množství malých teček, které jsou složeny pouze z těchto tří základních barev. 

Dále jsme měli obarvit látku pomocí přírodních barviv. Přemýšleli, jak si asi barvili látky naši předci. Přišli jsme na to, že naši předci asi používali k barvení přírodu kolem sebe, rostliny, listy a květy nebo plody ovoce. Připravili jsme si proto řepu, o které víme, že pěkně barví oblečení, když si nedáme pozor při jídle, borůvky, od kterých jsme modří vždy, cibulové slupky, protože s nimi barvíme vajíčka na Velikonoce a černý čaj.

Rozdělili jsme se na čtyři týmy a každý tým zkusil obarvit malý kousek bílé látky. Řepa nám obarvila látku krásně na růžovo. Borůvky jsme teď bohužel sehnali pouze kanadské z obchodu, a ty tedy nebarví zdaleka tak, jako ty naše z lesa, takže látka byla pouze lehce nahnědlá. Společně s bílou látkou jsme si v hrnci uvařili a obarvili i bílá vajíčka na světle oranžovou. Nehezčí a nejsytější barvu pak udělal sypaný černý čaj, ve kterém jsme látku vylouhovali.

DSCN0814 Kopie

 

3. Praxe a projekt.

1. Skládání barevných světel

Na tuto část úkolu jsme si připravili starou vojenskou svítilnu s barevnými filtry. Barevné filtry jsme si vytvořili i z vystříhaných barevných plastových lahví a barevných plastových talířků a postupně jsme s nimi svítili na bílou tabuli. Snažili jsme se i barvy překrývat, ale zřejmě jsme neměli dostatečně silné svítilny, aby nám vznikali pěkné ostré barvy. To se nám pak lépe dařili pomocí hedvábných papírů, kdy jsme si vybírali různé barvy papírů a na okně jsme je překládali přes sebe a vznikaly nám tak další barvy. Nové barvy jsme se pak pokusili namíchat i z temperových barev, z červené a modré jsme si namíchali pěknou zelenou, z červené a modré pak fialovou. 

DSCN0769 kopie

 

DSCN0777

2. Barevný obrázek z laku na nehty

Podle návodu jsme si připravili talíř s vodou, do které jsme kápli malou kapku bezbarvého laku na nehty. Již na talíři tato kapka z určitého úhlu udělala na okrajích krásnou duhu. Skvrnu jsme opatrně nabrali na černý papír a po zaschnutí jsme pak obdivovali krásné barevné okraje. 

DSCN0819 Kopie

3. Vlastní pokus, ve kterém se míchají barvy.

Na poslední část úkolu jsme si nejdříve poskládali na talíř do kruhu barevné lentilky, Ty jsme zalili teplou vodou a pak jsme již jen obdivovali, jak se barvy na lentilkách rozpouštějí a vytváří krásné duhové barvy.

DSCN0759 Kopie

Barevné pigmenty jsme použili i při pokusu s povrchovým napětím vody. Na talíř jsme nalili trochu mléka, kápli do něj dvě barvy, které se po mléce krásně rozlily. Pak jsme vzali špejli, kterou jsme namočili do saponátu a malou kapkou ťukli do barvy. Barva se okamžitě stáhla k okraji talíře a pak za chvíli začala pomalu vířit a míchat se mezi sebou. Na talíři tak vznikaly nádherné obrazce, červená a modrá barva se spojila v růžovo-fialovou barvu.

DSCN0782 Kopie

 

 

 

Velikonoční dílničky 2018 leták

Velikonoční dílničky

V pondělí 26.3. jsme naše škola proměnila v jarní řemeslné dílničky. V každé třídě

byl přichystaný jeden výrobek, který jsme si vyrobili. Abychom si to pak doma a

ve třídě pěkně vyzdobili, vyráběli jsme velikonoční kraslici ze dřeva, jarní

květináč, papírového běránka a velikonoční přáníčko.

Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

DSCN0793 Kopie

DSCN0797 Kopie

DSCN0801 Kopie

DSCN0795 Kopie 

 

Zdravé zoubky s DM drogerií

V pátek 23.3. za námi do třídy přišly lektorky z DM drogerie, aby si snámi povídaly o správné péči o naše zuby. Ptaly se nás na plno věcí, které jsme již věděli, ale ukázaly nám a pověděli i něco nevého. Každý jsme si také mohli vyčistit obrovské zuby pořádným kartáčkem, Společně s Hurvínkem jsme si vše v krátkém příběhu zopakovali, splnili jsme úkol ve velkém testu a nakonec jsme dostali tašku plnou překvapení.

DSCN0735 Kopie

DSCN0740 Kopie

 DSCN0744 Kopie

DSCN0747 Kopie

 

Bruslení v Kooperativa Aréně

V úterý 13.3. jsme se společně s ostatními třídami 1.stupně vypravili bruslit na lochotínskou ledovou plochu. Někteří z nás byli na bruslích úplně poprvé. Ale většina už pěkně sami bruslíme, tak jsme to vzali pěkně od začátku až po náročnější krasobruslařské kreace :-) Vyzkoušeli jsme stromeček, koloběžku, vlnky, buřtíky, překládačku, bruslili jsme popředu i pozadu, sami i ve skupinách. Nakonec jsme měli i volné bruslení, tak jsme to pořádně rozjeli!

     DSCN0717 Kopie

 DSCN0718 Kopie

DSCN0707 Kopie

DSCN0709 Kopie

DSCN0716 Kopie

 

Olympijské hry

S velkou slávou jsme zakončili naše třídní Olympijské hry!

Sláva vítězům, čest poraženým!

Naše čtyři olympijské týmy zakončily dvoutýdenní zápasení získáním mnoha medailí, získáním mnoha nových vědomostí a znalostí. Už všichni víme, jaké byly ty starověké olympijské hry, jak je to s těmi novodobými, co znamenají olympijské kruhy i to, že není tak důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Třikrát sláva všem závodníkům!

DSCN0696 Kopie

 DSCN0697 Kopie

DSCN0698 Kopie

 

Na červenou stát

Ve středu 7.3. jsem společně opět vyrazili do L-klubu na výukový pořad Na červenou stát, pohádkové představení s prvky dopravní výchovy. Společně s prvňáčkem Pepínek jsme se  vydali poprvé sami do školy. Cestou jsme potkali zebru Miladu, šli jsme kolem domečku se dvěma sousedy panem Červeným a panem Zeleným, potkali jsme i piráta silnic Lojzu. Do školy jsme nakonec bezpečně dorazili a cestou zpátky do naší školy jsme si na křižovatce všechno, co jsme se naučili, zopakovali.

 2018 03 07 10.10.47 Kopie

 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Pohár vědy - NEWTON 2018

Únor - 1.část Kreativita

V první části únorového úkolu jsme si nejdříve povídali o vlajkách celého světa, hledali jsme a malovali vlajky nejrůznějších států z celého světa. Ve třídě jsme pečlivě sledovali Olympijské hry, takže se nám i téma státních vlajek pěkně hodilo. Pak jsme začali přemýšlet o tom, jaké vlajka by byla vhodná pro náš tým, co by na ní mělo být, jaké symboly, jaké barvy. Každý jsme si připravili malý návrh naší vlajky. Všichni jsme se shodli, že by zde měla být velká šestnáctka – podle naše týmového názvu Velká šestnáctka.  A protože jsme „hvězdy“, tak také šestnáct hvězdiček kolem. Na internetu jsme našli povídání o významu jednotlivých barev, co která představuje (např. červená barva – symbolizuje vitalitu, sílu života a energii, oranžová barva – symbolizuje optimismus, mládí a radost ze života,…). Podle toho jsme si pak každý vybrali jednu nebo dvě barvy pro svoji hvězdičku. Číslo šestnáct a šestnáct hvězd jsme namalovali temperovými barvami na látku, abychom měli opravdivou vlajku.

DSCN0693 Kopie

2. Teorie a výzkum.


V druhé části úkolu jsme zkoumali zákon setrvačnosti. Nejdříve jsme si povídali o tom, co se s námi děje v autě, když se prudce zabrzdí nebo naopak prudce auto rozjede. Připravili jsme si dvě autíčka a pokusnou figurku a zkoušeli, jestli se bude chovat stejně jako my v autě. Už jsme i sami znali slovo setrvačnost, která nás v této souvislosti napadla. Díky setrvačnosti, snahy tělesa zůstat v klidu, zůstává figurka na místě, i když se autíčko rozjede a naopak snahy těles setrvávat v pohybu, pokračuje figurka dál v pohybu, i když už autíčko stojí.

DSCN0676 Kopie

Přemýšleli jsme dál, jak zajistit, aby už figurka z autíčka nepadala. A napadly nás bezpečností pásy v autě. Na internetu jsme hledali informace o bezpečnostních pásech. Figurku Hello Kitty z Lega Dupla jsme proto „nacvakli“ do autíčka Lego Duplo. Díky pevnému spojení už figurka nepadala ani při rozjezdu ani při brzdění. 


Byli jsme také zvědaví, kdo tento zákon vymyslel. Shlédli jsme proto jeden díl oblíbeného seriálu Byl jednou jeden vynálezce – Isaak Newton a hledali, co všechno Newton vymyslel a co všechno se dodnes učíme a využíváme v moderní době.

 3. Praxe a projekt

V poslední části jsme vyzkoušeli několik pokusů se setrvačností dle zadání soutěžního úkolu. Např.bez toho, aniž bychom na nějaký předmět sáhli, jsme ho rozpohybovali a dostali na zadané místo. Také jsme několik pokusů, kde jsme si vyzkoušeli tento zákon v praxi, sami připravili. Nakonec jsme se pokusili i jednotlivé síly a celý pokus nakreslit jako opravdoví vědci :-).

 

DSCN0683 Kopie

DSCN0680 Kopie

DSCN0679 Kopie

 

Pasování na písaře

V pátek 16.2. jsme se společně vydali do minulosti - prošli jsme historií písma od klínového písma v Mezopotámii, přes egyptské hieroglyfy, čínské znakové písmo a středověké zdobené písmo až do současnosti. Třídu jsme si rozdělili na čtyři stanoviště a u každého jsme měli zadaný jeden úkol. Všichni jsme splnili všechny úkoly, sepsali jsme potvrzení o tom, že jsme dnes splnili písařskou zkoušku, dostali jsme pamětní list a mohli jsme tak být pasování na písaře. A už můžeme psát perem!

DSCN0637 Kopie

DSCN0635 Kopie

 DSCN0636 Kopie

DSCN0634 Kopie

 

Christianek slaví narozeniny! Gratulujeme!

 DSCN0633 Kopie

 

Valentýnské učení

Ve středu 14.2. jsme si ve škole povídali o svátku Sv.Valentýna, který se slaví především v anglicky mluvících zemích. Plnili jsme srdíčkové úkoly, červená a růžová barva nám pomohla při čtení i psaní, růžově jsme si zopakovali jednotlivá povolání, vyplnili jsme valentýnské pracovní listy a vyrobili jsme si i valentýsnké přáníčko.

DSCN0616 Kopie

DSCN0617 Kopie

DSCN0621 Kopie

DSCN0623 Kopie

Maškarní rej

V úterý 13.2. se u nás ve třídě sešly nejrůznější maškary a pohádkové postavy. Odpoledne nás totiž v družině čekal karneval. Takto vesele naladení jsme si povídali o Masopustu. Dozvěděli jsme se co to vlastně masopust je, co znamená, jak probíhá. Všechno jsme si zapsali v pracovních listech, luštili jsme rébusy a křížovky, počítali jsme masopustní příklady, vyrobili si veselého "laufra", naplnili jsme si pěknéjitrnice, které nám pomohly při porovnávání délky úsečky a nakonec jsme si i pořádně zatancovali. 

DSCN0597 Kopie

DSCN0589 Kopie

DSCN0590 Kopie

DSCN0593 Kopie

DSCN0592 KopieDSCN0599 Kopie

DSCN0607 Kopie

DSCN0608 Kopie

 

Řemeslo má zlaté dno - Drátenictví

Každý rok se již tradičně naše škola účastní soutěže Řemeslo má zlaté dno - řemeslné soutěže vyhlášené Plzeňským krajem. Ve škole proto vymýšlíme, tvoříme a vyrábíme nejrůznější krásné výrobky. Seznamujeme se také s nejrůznějšími řemesly, jejich tradičními postupy a technikami, pátráme i v historii jednotlivých řemesel. Letošní ročník jsme u nás ve třídě začali řemeslem Drátenictví. Pověděli jsme si o historii tohoto řemesla, prohlédli si tradiční výrobky ze života našich předků i jsme obdivovali krásné výrobky současných dráteníků. Nakonec jsme  spojením silnějšího drátu ve tvaru srdce, korálků a tenkého drátu vyrobili originální srdíčkový zápich.
 
     Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahledDSCN0560 Kopie
 
 DSCN0561 Kopie

 

DSCN0563 Kopie

DSCN0566 Kopie 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Pololetní vysvědčení

Ve středu 31.1. jsme se konečně dočkali. Naše první vysvědčení! Nejdříve jsme si ve škole vyrobili knížku o našem prvním pololetí ve škole, co se nám povedlo, co se nám líbilo, kdo je náš nejlepší kamarád. A pak přišla ta slavnostní chvíle - předávání vysvědčení. Všichni jsme měli samé jedničky!

DSCN0555 Kopie

 

 

Pohár vědy - NEWTON 2018

Tento měsíc jsme ve třídě odstartovali vědecké klání v soutěži Pohár vědy - NEWTON 2018, do které jsme se přihlásili. Náš soutěžní tým jsme si pojmenovali Velká šetnáctka. Během měsíců ledna až dubna budeme bádat, zkoumat, vymýšlet a konstruovat čtyři soutěžní úkoly, zadání.

Leden - 1.část Kreativita

Prvním úkolem v této soutěži bylo představit náš soutěžní tým. Dva dny jsme hledali a vymýšleli nějaký pěkný název pro náš tým. Nakonec jsme se shodli na tom, že už jsme velcí školáci, velcí kamarádi, máme velkou třídu a velkou chuť do práce a soutěžení. No a je nás ve třídě šestnáct, takže volba padla na ten nejlepší název týmu – VELKÁ ŠESTNÁCTKA. A to jsme my :-) Každý jsme si napsali svoji vlastní vizitku se svým jménem a celou jsme ji vyzdobili obrázky toho, co máme rádi.

JménaJména1Jména2Jména7Jména4

                                       Jména5Jména6Jména3

 

2. Teorie a výzkum.

Druhá část soutěžního úkolu se vždy týká nějakého výzkumu. Tentokrát bylo úkolem sledovat, jak se pohybuje vyfukující se balónek a jak zařídit, aby letěl rovně. Tento úkole se nám moc líbil. Všichni jsme již zažili to, kdy jsme balonek nafoukli a pak volně pustili, jak se balonek strašně rychle začne vyfukovat a při tom létá na všechny možné strany. Každý jsme si proto balonek několikrát nafoukli a pustili. 

   

Pak jsme zkusili balonek upouštět pomalu, stále ho držet a druhou rukou sledovat, jak se vzduch pomalu upouští. Právě tento unikající vzduch uvede balonek do pohybu. Nikdy ale neletěl tam, kam jsme chtěli. Přemýšleli jsme proto, jak mu pomoci, aby letěl tam, kam chceme. Přemýšleli jsme, co se pohybuje bez řízení, bez volantu a přesto se to pohybuje daným směrem. A přišli jsme třeba na vlak, který jede po kolejích a na jízdu tobogánem. Přišli jsme tedy na to, že by balonek potřeboval nějakou uzavřenou cestu, kudy by mohl letět rovně a nemohl se stočit někam jinam. Připravili jsme si tedy rouru z velkého plakátu a zkusili balonek pustit touto úzkou cestou. A skoro vždycky letěl pěkně rovně až na druhou stranu roury.

 

V další části úkolu jsme měli zjistit, co je to Heróvoba baňka a Segenrovo kolo a co mají společného. Pro splnění úkolu jsme se podívali pro radu na internet. Nejdříve jsme shlédli jeden díl seriálu Byl jednou jeden vynálezce – Herón z Alexandrie. Tam jsme viděli v pohybu Herónovu baňku – kouli která se otáčela pomocí páry, která z koule vycházela dvěma otvory ven. A o panu Herónovi jsme tak zjistili, že to byl velký starověký vynálezce. Herónovu baňku jsme si vybarvili i nakreslili.

                          Segnerovo kolo oBanka

 

Opět na internetu jsme hledali, co je to Segnerovo kolo a čím je zajímavé. Zjistili jsme, že pan Segner byl další velký vynálezce a jeho Segnerovo kolo, válec, do kterého se seshora lije voda, která vytáká dole postranními otvory a síla této vody pak celý přístroj roztáčí, je vlastně předchůdcem velkých turbín (opět jsme hledali, co to vlastně turbíny jsou a k čemu souží). Také tento vynález jsme si vybarvili a nakreslili.

                            BaňkaKolo

 

Srovnávali jsme na obrázcích i na videích na youtubu, že oba dva vynálezy mají společné to, že se otáčejí bez lidské nebo zvířecí síly, pouze s pomocí tlaku vody nebo páry. Nakonec jsme s oběma pány pak plnili několik úkolů - jejich jména jsme si poskládali z rozstříhaných písmenek, soutěžili jsme ve skládání puzzlí z jejich portrétů, z nabídky nejrůznějších zaměstnání jsme hledali, čím se oba dva pánové proslavili, pokusili jsme se napsat jména Herón z Alexandrije v řečtině, naučili jsme se napsat adresu a nalepit známku s portréty obou vynálezců (při tom jsme zjistili, že podle pana Segnera je pojmenován kráter na měsíci), vybarvili jsme si a vystřihli pamětní minci s obrázkem pana Segnera a jeho kola. Nakonec jsme se pokusili obléknout jako samotný Herón do starořeckého oblečení tógy.

 

DSCN0322 Kopie

 

DSCN0328 Kopie

 

DSCN0507 Kopie

 

DSCN0510 Kopie

 

DSCN0515 Kopie

 

DSCN0505 Kopie

 

3. Praxe a projekt.

Také třetí úkol jsme si pak parádně užili. Měli jsme totiž vyrobit autíčko na vzduchový pohon. Nejdříve jsme podle zadání pečlivě prostudovali, jak autíčko asi vyrobíme. Pak jsme si připravili a napsali nákupní seznam, co vše na výrobu budeme potřebovat. A dali jsme se do práce. Nejdříve jsme si připravili kolečka, ty jsme přilepili na tělo auta – ruličku od toaletního papíru, připravili jsme balónkový pohon z balónku a dvou brček, vystřihli jsme otvor do ruličky a do něj jsme strčili a přilepili brčka s balonkem. A pustili jsme se do nafukování. Jakmile jsme povolili nafouknutý balonek, všechna autíčka se tryskem rozjela. Tak jsme si uspořádali závody na lavici a pak i přes celou šatnu.

 

DSCN0528 Kopie

 

DSCN0536 Kopie 

 

DSCN0542 Kopie

 

V poslední části lednového úkolu jsme pak měli vyrobit nějaký jiný "samohyb". Zde jsme opět využili balónkový pohon na vzduch a vyrobili jsme si malou lanovku. Na nafouknutý balónek jsme přilepili ustřižené brčko, kterým jsme provlékli provázek. Provázek jsme natáhli, balónek pustili a lanovka už jela. Vyzkoušeli jsme si, že má vzduch dost síly na to dostat balónek i do kopečka. 

 

DSCN0331 Kopie

 

Zima už je tu

V pondělí 29.1. jsme již podruhé společně vyrazili do Radovánku, kde na nás čekal další výukový přírodovědný program - Zima už je tu. Nejdříve jsem si to v učebně pěkně zasněžili, pak jsme poslouchali zimní pohádku O koblížkovi, kdy jsme jako zvířátka v lese nechávali v zasněžené krajině své stopy, poté jsme si dali pořádnou sněhovou bitvu. Roztřídili jsme ptáčky, kteří odlétají na jih a kteří u nás zůstávají a ty jsme nakrmili, nakrmili jsme i lesní zvířátka u krmelce. A zbyl nám i čas na pozorování želváka Elvise. 

DSCN0475 Kopie

DSCN0477 Kopie

 DSCN0479 Kopie

DSCN0482 Kopie

DSCN0486 Kopie

DSCN0494 Kopie

DSCN0503 Kopie

DSCN0488 Kopie

 

Lucie 2018

Venku je pěkná zima, na horách napadly hory sněhu, takže byl nejlepší čas vyrazit poprvé společně na Šumavu, do penionu Lucie, kam jezdí naše škola již několik let. Celý týden byl zasněžený, kdo neuměl lyžovat, tak se to brzy naučil a kdo už uměl, tak jezdil celý týden jako o závod:-).

Celý týden jsem lyžovali...

DSCN0445 Kopie

...a lyžovali...

DSCN0394 Kopie

...a lyžovali...

DSCN0402 Kopie

...a bobovali...

DSCN0458 Kopie

...i holky bobovaly...

DSCN0463 Kopie

...hráli jsme si ve sněhu...

DSCN0380 Kopie

...zdolávali jsme hory sněhu...

DSCN0368 Kopie

...stavěli jsme příšerky ze sněhu...

DSCN0374 Kopie

...podnikali jsme túry na sněhu...

DSCN0357 Kopie

...cestovali jsme vlakem...

DSCN0360 Kopie

...pochutnávali jsme si v cukrárně...

DSCN0363 Kopie

...závodili jsme na lyžích...

DSCN0411 Kopie

...vyhrávali jsme ceny...

DSCN0457 Kopie

...také jsme se učili...

DSCN0448 Kopie

...večer jsme si četli pohádku...

DSCN0388 Kopie

...a zase jsme lyžovali...

DSCN0345 Kopie

...a vozili se na vleku...

DSCN0401 Kopie

...a na ještě větším vleku...

DSCN0440 Kopie

...zažili jsme i krásné sluníčko...

DSCN0470 Kopie

...a prostě jsme si to porádně užili!!!

DSCN0471 Kopie

 

Zdravá pětka

V pondělí 15.1. jsme se sešli v naší třídě společně s druháky. Do školy totiž přišla paní lektorka výukového programu Zdravá pětka. Celou hodinu jsme si ní povídali o zdravé stravě, zdravém pití, kolik toho máme za den sníst a vypít, třídili jsme zdravé a nezdravé jídlo, dozvěděli se plno zajímavostí např.o sladkých nápojích, zahráli jsme si několik her a nakonec jsme si připravili zdravou svačinku. 

DSCN0311 Kopie

 

DSCN0307 Kopie

 

DSCN0316 Kopie

Tři králové

V pátek 5.1. jsme se ve třídě připravovali na svátek Tří králů. Několik králů v bílém oblečení také do školy dorazilo. Nejdříve jsme si znovu pověděli vánoční příběh o narození Ježíška a pak jsme si poslechli, co bylo dál. Společně se třemi králi jsme putovali za Betlémskou hvězdou, po dlouhém putování jsme dorazili až do Betléma a přinesli své dary. Vyrobili jsme si kometu, na dlouhé cestě jsme si zahráli matematické i čtenářské hry, na cestě jsme si i pořádně zacvičili při zdolávání náročného terénu, vyplnili jsme několik pracovních listů s tematikou Tří králů a zapřemýšleli jsme i jsme si vyzkoušeli, čím vším můžeme všem okolo sebe dělat radost a dát jim tak krásný dárek. Vyrobili jsme si i královskou korunu a zazpívali si Tříkrálovou koledu.

     DSCN0302 Kopie

DSCN0281 Kopie

DSCN0284 Kopie

DSCN0293 Kopie

DSCN0291 Kopie

DSCN0295 Kopie

DSCN0298 Kopie

DSCN0300 Kopie

 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

Vánoční učení 

Poslední den před vánočními prázdninami jsme si ve třídě připravili příjemnou vánoční atmosféru.

Nejdříve jsme si ozdobili vánoční stromeček...

DSCN0128 Kopie

...zahráli jsme si na Ježíška...

DSCN0141 Kopie

...splnili jsme plno úkolů ve Vánoční knížce...

DSCN0139

...vyrobili jsme si vánoční přáníčko...

DSCN0152 Kopie

...připravili jsme si vánoční stůl...

DSCN0148 Kopie

...ulovili jsme si matematické rybičky...

DSCN0151 Kopie

...podívali jsme se do budoucnosti...

DSCN0153 Kopie

...a pak jsme se vrhli ke stromečku...

DSCN0166 Kopie

...a rozbalili jsme si horu dárků!

DSCN0169 Kopie

 

Vánoční pečení

Na úterý 19.12. jsme se ve třídě moc těšili. Dnes jsme totiž ve třídě pekli perníčky. Nádherně to vonělo po celé škole a perníčky chutnaly naprosto výborně!

DSCN0129 Kopie

DSCN0131 Kopie

DSCN0135 Kopie

 

DSCN0136 Kopie 

 

Vánoční dílničky

 

V pondělí 18.12. jsme společně s ostaními třídami ve škole vyráběli andělíčka z kukuřičného šustí. Kromě kukuřičného šustí jsme potřebovali drátek, vatovou kuličku a bavlnky. Vyrobit andělíčky nebylo vůbec složité, takže se nám všem moc povedly a vypadaly nádherně!

 

                                               161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Veškerý výtvarně-tvořivý materiál použitý při Vánočních dílničkách byl finanovaný z grantu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.

 

DSCN0116 Kopie

 

DSCN0108 Kopie

 

DSCN0120 Kopie 

 

Vánoční vystoupení

 

Čtvrtek 14.12. byl velice důležitý den. Přes měsíc jsme totiž ve třídě pilně nacvičovali a zkoušeli naše vánoční představení.  Moc jsme se proto těšili, až naši písničku Sněhulák předvedeme rodičům. A opravdu se nám to moc povedlo!

 

vanoce

 

Mikulášské učení

 

V úterý 5.12. si u nás ve třídě dali sraz snad všichni čerti a andílci z okolí. Třída se nám proměnila v úplnou čertí a andělskou školičku. Hned ráno jsme si proto pořádně zahráli nad ohníčkem písmenkové karty, pomohli jsme všem čertíkům dostat se zpátky domů do peklíčka, andílkům jsme pomohli roztřídit počtářské hvězdičky, vybrali jsme toho nejsilnějšího čerta, který měl nejvíce slov roztříděných podle slabik, vyplnili a vybarvili jsme si celou čertovskou knížku plnou zapeklitých úkolů, jednoho malého čertíka na ozdobu jsme si také vyrobili. A za to všechno jsme si od Mikuláše zasloužili sladkou odměnu.

 

     DSCN0098 Kopie

     DSCN0092 Kopie

 

     DSCN0063 Kopie

     DSCN0071 Kopie

     DSCN0066 Kopie

    DSCN0080 Kopie

    DSCN0075 Kopie

    DSCN0060

    DSCN0089

 

Hej, hej koleda

 

V pondělí 4.12. jsme společně vyrazili do L-klubu, malého divadélka při Knihovně města Plzně. Vybrali jsme si pořad Hej, hej koleda, který byl celý o adventním čase, o vánočních koledách, písničkách a zvycích. Společně s herci jsme si některé koledy zazpívali a dozvěděli jsme se plno zajímavostí o tradičních vánočních zvycích a věštění budoucnosti.

 

Listopad - organizace

1.11. - "Kouzelný dědeček" - výukový program Animánie, hrazeno z grantu Magistrátu města Plzně

3.11. - přinést knížky půjčené z Knihovny

6.11.- návštěva Knihovny

7.11. - Beseda Zdravé zoubky

9.11. - Konzultační hodiny

         - objednávky Knižních klubů

10.11. - "Než jde ježek spát" - výukový program Radovánek, s sebou penál, (M, ČJ zůstává ve

             škole), svačinu, pití, batoh. Odchod ze školy v 9:40, cena 40,- Kč.

17.11. - Státní svátek

29.11. - přinést knihy do Knihovny (návštěva 1.12.)

 

Než jde ježek spát

V pátek 10.11. jsme spolu poprvé vyrazili do Střediska volného času Radovánek na envirometnální výukový program ROČNÍ OBDOBÍ - 1.část Než jde ježek spát. Povídali jsme si o tom, co můžeme sklidit na poli v

zahradě i v sadu, jak se zvířata chystají na zimu, co je skutečná ježčí

potrava a jak s nimi na podzim správně zacházet. Naučili jsme se rozeznávat

některé druhy stromů a jejich plodů. Nakonec jsme si mohli prohlédnout i

pohladit mazlíčka paní lektorky - hada Elišku.

        IMG 3790 Kopie

        IMG 3794 Kopie

        IMG 3798 Kopie

        IMG 3802 Kopie

       IMG 3805 Kopie

       IMG 3803 Kopie

 

Zdravé zoubky

V úterý 7.11. nás ve škole navštívili studenti lékařské školy, kteří nás učili, jak si správně čistit zuby. Pověděli nám pohádku o klukovi, který si zuby nečistil. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo, protože jsme mu poradili, co má dělat, aby ho zoubky nebolely. Pověděl jsem si i o tom, jaký kartáček na čištění potřebujeme, jak často musíme chodit na kontrolu zoubků a  všichni jsme slíbili, že už si nikdy nezapomeneme vyčistit zuby, a že už víme, jak správně na to!

        2017 11 07 11.50.06 Kopie

        2017 11 07 11.56.24 Kopie

        

Kouzelný dědeček

Ve středu 1.11. jsme si do třídy poprvé pozvali lektorku programů Animánie. Na základě tří krátkých příběhů, které jsme ve třídě shlédli, jsme společně přemýšleli o plnění možných a nemožných přání. Zahráli jsme si několik her a zkoušeli jsme je vylepšit tak, aby se každému hra líbila, aby nikdo nebyl odstrčený a mohl tak každý ukázat, co umí. Program vedl k sebepoznávání a sebehodnocení, hledání svého místa v rodině, ve skupině, ve světě a v životě. Zároveň rozvíjel schopnosti komunikace a kooperace ve skupině a schopnost formulovat myšlenku a svůj názor.

         IMG 3784 Kopie  

         IMG 3781 Kopie

                                            161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Výukový program Animánie - Kouzelný dědeček byl financován z dotačního programu města Plzně - Podpora primární prevence rizikového chování pro rok 2017.

   

 

 

Ohlédnutí za minulým měsíce :-)

 

Říjen - organizace

4.10. - Slavnostní pasování čtenářů, odchod ze školy v 9:40

3.-12.10.- Soutěž Malý velký stavitel - Lego stavby

17.10. - "Ve škole před 100 lety" - výukový program Západočeského muzea, s sebou batoh,

              deštník, 2 lístky MHD nabo Plzeňskou kartu, M, penál, svačinu, pití, cena 20,- Kč

           - odchod ze školy v 10:45, cena 20,- Kč

26.-27.10. - Podzimní prázdniny

30.10. - Potvrzení o plavání

          - Přihláška a platba na Spaní ve škole

31.10. - "Halloweenské dílničky a Halloweenské učení" - s sebou masku, penál, nůžky, lepidlo

          - "Spaní ve škole" - viz.zaslaný e-mail a informace s přihláškou

Změna rozvrhu od 1.11.2017

  8:30 – 9:15 9:15 – 10:00 10:30 – 11:15 11:15 – 12:00 12:00 – 12:45
Pondělí ČJ PRV AJ HV  
Úterý M M ČJ AJ PČ 
Středa ČJ PRV TV TV
Čtvrtek ČJ ČJ M VV  
Pátek ČJ M AJ K ČJ  

 

Halloweenské dílničky

V úterý 31.10. byly na 1.stupni pro všechny třídy přichystány již tradiční halloweenské dílničky. V každé třídě bylo připraveno jedno stanoviště - modelovali jsme netopýří přívěšek z Fima, strašidelný zápich do květináče, závěsný obrázek s netopýry a ozdobnou škrabošku. 

          IMG 3753 Kopie

          IMG 3745 Kopie

          IMG 3756 Kopie

          IMG 3763 Kopie

 
161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
Veškerý výtvarně-tvořivý materiál pro rukodělné práce v Halloweenských dílničkách byl pořízen z dotačního programu Města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.

                                    

Halloweenské učení

O svačince jsem si připravili úplnou hostinu a druhý blok po Halooweenských dílničkách jsme se ve třídě začali pořádně učit. A protože jsme měli třídu plnou nejrůznějších strašidelných i nestrašidelných bytostí, při učení nám pomáhaly černé kočky, netopýři, lektvary i kouzelné dýně. Plnili jsme úkoly na pracovních listech, které si svážeme v

Halloweenskou knížku, zazpívali jsme si  naší oblíbenou písničkou Spooky

Spooky. A protože se při hodinách angličtiny seznamujeme i se zvyky

anglicky mluvících zemí, povídali jsme si o  svátku Halloween, kde a proč se slaví, povídali jsme si i o našich Dušičkách. Nakonec jsme si poskládali

strašidelné domino a zahráli si hru s koledou Trick or Treat.

         IMG 3780

         IMG 3769 Kopie

         IMG 3775 Kopie

         IMG 3776 Kopie

         IMG 3786 Kopie

         IMG 3766 Kopie

 

                                     

  

       

 

                                 161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Stavebnice Lego použité pro školní kolo soutěže Malý velký stavitel - Lego soutěž byly zakoupeny z dotačního programu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.

 

       Lego soutěž leták

 

 

Den vzniku samostatného československého státu

Ve středu 25.10. jsme si ve škole povídali o tom, co jsou státní svátky a který budeme slavit v sobotu 28.10.. Podívali jsme se na jeden díl seriálu Dějiny udatného českého národa - Vznik ČSR, společně jsme vypracovávali pracovní listy s touto tematikou, vysvětlili jsme si jednotlivé části státního znaku, důležité datum 28.10.1918 jsme využili při matematice, jméno našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka zase při čtení, zazpívali jsme si jeho oblíbenou písničku Ach synku, synku a zasoutěžili jsme si ve skládání jeho rozstříhaného portrétu.  

          IMG 3739 Kopie

          IMG 3744 Kopie

          IMG 3742 Kopie

 

Ve škole před 100 lety

V úterý 17.10. jsme společně poprvé vyrazili do Národopisného muzea na nový zážitkový výukový program Ve škole před 100 lety, kde jsme se propadli v čase o jedno století zpět a prožili jsme  vyučování v historické třídě. Během jedné vyučovací hodiny jsme krátce navštívili základní předměty obecné školy – psaní, čtení, počty a prvouku. Paní učitelka byla hodně přísná, vyzkoušeli jsme si i tresty, které nezbedné žáčky před 100 lety čekaly a přestože jsme si takovu školu rádi vyzkoušeli, jsme moc rádi, že jsme v čase zase zpátky :-).

           2017 10 17 11.23.36 Kopie

           2017 10 17 11.37.14 Kopie

 

Pasování na čtenáře

 Ve středu 4.10. jsme znovu navštívili Knihovnu města Plzně. Tentokrát tam na nás čekal opravdový rytíř, který nás pasoval na čtenáře! Všichni jsme dostali kartičku do knihovny a půjčili jsme si zajímavé knížky domů. Budeme tam chodit každý měsíc, už se moc těšíme, co si vybereme příště!

         IMG 3702 Kopie

         IMG 3688 Kopie

         IMG 3693 Kopie

Malý velký stavitel - Lego stavby

V úterý 3.10. jsme se ve třídě rozdělili na čtyři soutěžní týmy a vybrali jsme si jedno ze čtyř témat - Piráti, Město, Farma a Policie. Ve škole totiž právě probíhá soutěž Malý velký stavitel - Lego stavby. Úkolem je postavit co nejlepší originální stavbu z kostek Lega bez použití návodu, jen podle naší fantazie. V týmech jsme tak měli plno nápadů a povedly se nám vymyslet a postavit úžasné stavby.

Stavebnice Lego a odměny pro soutěžící v soutěži Malý velký stavitel - Lego stavby byly pořízeny z dotačního programu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.
                                         161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
           1507023341287 Kopie
                           1507023380451 Kopie
               1507023416919 Kopie
                           1507026843007 Kopie
             

          1507026906245 Kopie

          1507026914390 Kopie

          1507026873285 Kopie

          1507026888188

 

Ohlédnutí za minulým měsíce :-)

Září - organizace

4. 9. - zahájení školního roku 2017/2018, výuka 8:40-9:15, oběd v 9:30

         - s sebou aktovku a přezůvky

         - do konce srpna přihlášky do jídelny

5. 9. - výuka 8:30-10:00, oběd ve 12:10

         - s sebou aktovku, penál, učebnice ČJ 1.díl

5.-11.9. - ukázkové hodiny zájmových kroužků

8. 9. - odevzdat přihlášky do družiny

11.9. - třídní aktiv, od 16:00

do 15.9. - odevzdat přihlášky na zájmové kroužky

18.9. - návštěva Knihovny města Plzně, pobočka 1.ZŠ, odchod ze školy v 8:35

21.9. - „Spolu mezi domy“, návštěva DOZP Nováček, s sebou teplé oblečení, batoh, svačinu, pití,

          M, ČJ, penál, deštník nebo pláštěnka, odchod ze školy v 9:30

22.9. - Výstava hub v Arboretu Sofroňka, s sebou teplé oblečení, batoh, svačinu, pití, M, ČJ, penál,

          deštník nebo pláštěnka, odchod ze školy v 10:15

25.9. - focení prvňáčků (bližší info bude zasláno)

28.9. - Státní svátek

29.9. - ředitelské volno

 

Výstava hub

V pátek 22.9. jsme společně vyrazili do Arboreta Sofronka v Bolevci na podzimní výstavu hub. Byly zde přichystány tři stoly plné hub, mohli jsme si prohlédnout zástupce jedovatých, nejedlých a překvapivě i velké množství jedlých hub, které běžní houbaři asi ani nesbírají. Společně jsme se pokusili i nekteré houby, které nebyly pojmenované, sami určit a i se na cokoliv zeptat houbařů - odborníků, kteří výstavu připravili. Cestou zpět do školy jsme se pokusili i trošku zahoubařit a našli jsme ještě asi další milion hub:-)

        IMG 3668 Kopie

        IMG 3670 Kopie

        IMG 3671 Kopie

Spolu mezi domy

Ve čtvrtek 21.9. jsme společně se třídami 1.stupně přijali pozvání paní Mgr.Kotrbaté, vedoucí DOZP "Nováček", abychom se zúčastnili akce nazvané Spolu mezi domy pořádané společně se stacionářem Človíček, střediskem rané péče Motýl a službou Jdeme dál pro jejich uživatele i veřejnost.  Na úvod jsme shlédli pěvecké vystoupení ZUŠ Chválenická, taneční vystoupení pejska Charllieho a taneční vystoupení klientů z Človíčka a Nováčku. Pak jsme vyrazili na poznávací cestu mezi zařízeními, kde byla připravena stanoviště, kde jsme plnili různé úkoly, vyráběli, sportovali, skládali puzzle, poznávali věci jen za pomoci hmatu, skládali hmatové domino apod..

        IMG 3643 Kopie

        IMG 3647 Kopie

        IMG 3648 Kopie

        IMG 3658 Kopie

        IMG 3663 Kopie

 

Návštěva Knihovny města Plzně

V pondělí 18.9. jsme se společně poprvé vypravili do Knihovny města Plzně - pobočky Bolevec při 1.Základní škole. Zde nás přivítala paní knihovnice a společně jsme si povídali o knížkách, o knihovně, co nám knížky nabízejí, proč si je půjčujeme a čteme je a jak se k nim máme chovat. Paní knihovnice si pro nás přichystala i ukázku pěkných knížek - pohádky, básničky, encyklopedie, příběhy o dětech a zvířátkách i časopisy. Nakonec jsme si knihovnu prošli a prohlédli jsme si plno dalších zajímavých knížek, které si budeme moci půjčovat, až budeme mít svoji kartičku do knihovny. Pro tu si půjdeme na slavnostní Pasování na čtenáře ve středu 4.10.. Už se moc těšíme!

        IMG 3639 Kopie

 

Dny vědy a techniky

V pátek 8.9. se v Plzni konaly Dny vědy a techniky. Protože jsme si se třídou

ještě do města jet netroufli, přenesli jsme si alespoň trošku té fyziky a chemie

k nám do třídy. Společně jsme si předvedli tři pokusy - hoření svíčky v

uzavřeném prostoru, statická elektřina a mísení vody a oleje. Nejdříve jsme

přemýšleli, co se asi stane a proč. Pak jsme si pokus předvedli a většinou jsme

si tak potvrdili, že jsou naše domněnky správně. Svíčka pod sklenicí po chvíli

zhasla, při tření balonku po vlasech nám pak vlasy na hlavě vstávaly a vodu s

olejem se nám nepodařilo smísit. Nakonec jsme si společně vysvětlili, co jsme to

vlastně viděli a proč se to tak děje.

Kyslík v ovzduší

       IMG 3617 Kopie

Statická elektřina

       IMG 3620 Kopie

Hustota vody a eleje

       IMG 3621 Kopie

       IMG 3622 Kopie

 

Slavnostní zahájení školního roku 2017/2018

V pondělí 4.9. se v naší první třídě sešla nová parta velkých školáků - prvňáčků. Ve škole jsme zatím prožili jen jednu slavnostní hodinu, ale už tak jsme se o sobě něco zajímavého dozvěděli, každý školáček byl slavnostně ošerpován, všichni si odnesli domů plnou aktovku nových učebnic a pomůcek na malování a vyrábění. A všichni se moc těšíme na zítra, kdy se už pustíme do pořádné práce:-) Učení je totiž velké dobrodružství, které budeme společně prožívat!

                    IMG 3615

5.9. začíná výuka v běžném čase od 8:30 (příchod do školy nejpozději do 8:25) do 10:00, oběd od 12:10.

Třetí den 6.9. již podle rozvrhu. 

Bližší informace k organizaci celého 1.školního týdne viz.zaslaný e-mail.

Rozvrh hodin 1.třída 2017/2018

  8:30-9:15 9:15-10:00 10:30-11:15 11:15-12:00 12:05-12:50
Po ČJ Prv AJ HV  
Út M M TV ČJ
St ČJ Prv AJ VV  
Čt ČJ ČJ M TV  
ČJ M AJ r.m. ČJ  

ČJ – český jazyk a literatura

M – matematika

Prv – prvouka

HV – hudební výchova

TV – tělesná výchova

VV – výtvarná výchova

PČ – praktické činnosti

AJ – anglický jazyk

AJ r.m. - anglický jazyk s rodilým mluvčím

Pomůcky pro 1.třídu

- aktovka

- penál (nůžky)

- desky na sešity (tvrdé s gumou přes rohy – A4 a A5)

- trhačka A5 linkovaná a nelinkovaná

- stíratelná tabulka s fixem A4

- pořadač A4

- kufřík na VV pomůcky (větší)

- pastelky a fixy (větší sada, min 12 ks)

- noviny na stůl

- hadřík

- ochranný oděv na VV (triko, zástěrka)

- přezůvky (ne pantofle)

- cvičební úbor - hřiště (tepláky/kraťasy, triko, mikina, boty- do tašky)

- tělocvična (tepláky, triko, boty s bílou podrážkou - do batůžku)

- převlečení do družiny

Vše prosím podepsat. Obaly na sešity a učebnice až po rozdání v září, ne vše má klasické rozměry.

Od školy každý žák dostane (nekupujte!):

- ořezávátko, guma, 2xtužka č.2, pastelky a fixy sada 6 ks - trojboké, malé pravítko, pero,  lepidlo vysouvací, vodové barvy, štětec kulatý č.10 a plochý č.12, kelímek na vodu, tuš, plastelína, voskovky sada 6 ks, učebnice a pracovní sešity, malé sešity na psaní

Organizace školního roku 2017 - 2018

4. 9. 2017 (po) Zahájení školního roku 2017/18

28. 9. 2017 (čt) 

29. 9. 2017 (pá)

Státní svátek  (Den české státnosti)

Ředitelské volno

26. - 27. 10. 2017 (čt- pá) Podzimní prázdniny
17. 11. 2017 (pá) Státní svátek (Den boje za svobodu a demokracii)
14. 12. 2017 (čt) Vánoční besídka žáků školy (Sokolovna Bolevec)
21. 12. 2017 (čt) Třídní vánoční besídky žáků
22. 12. 2017 (pá) Ředitelské volno
23. 12. - 2. 1. 2018 (so-út) Vánoční prázdniny

22. 1. - 26. 1. 2018 (po-pá)

 

31. 1. 2018 (st)

Sport. a ozdr. pobyt I. st. Šumava, penzion Lucie

Ukončení období školního vyučování v 1. pololetí, výdej vysvědčení

2. 2. 2018 (pá)   Pololetní prázdniny
19. 2. - 25. 2. 2018 (po-ne) Jarní prázdniny
5. 3. - 9. 3. 2018 (po-pá) Sport. a ozdr. pobyt II. st. Šumava, penzion Bohemie

29. 3. - 30. 3. 2018 (čt-pá)

2. 4. 2018 (po)

Velikonoční prázdniny

Velikonoční pondělí

6. 4. - 8. 4. 2018 (pá-ne)

30. 4. 2018 (po)

Zápis žáků do 1. ročníku

Ředitelské volno

1. 5. 2018 (út) Svátek práce

7. 5. 2018 (po)

8. 5. 2018 (út)

15. - 22. 6. 2018 (termín může být                                    upraven)

25. 6. - 29. 6. 2018 (po-pá)

Turistický výlet žáků 1. a 2. stupně

Státní svátek (Den vítězství)

Ozdravný pobyt u moře I. + II. st.

 

Škola v přírodě

24. 6 - 28.6. 2018 (ne-čt)

29.6. 2018 (pá)

Vodácký výlet - Berounka na raftech

Ukončení období školního vyučování ve

2. pololetí, výdej vysvědčení

 

Hravé odpoledne pro prvňáčky

Ve středu 31.5. se u nás ve škole sešla nová parta prvňáčků, kteří se již všichni moc těší do školy.  Při tomto milém setkání jsme se seznámili, skamarádili a už jsme si společně vyzkoušeli trošku toho čtení, psaní i počítání. Všichni byli moc šikovní a tak jsme si toto krátké "hraní si" na opravdovou školu parádně užili! Moc se těšíme na září, kde se již sejdeme úplně všichni!

 

Účastnický list

  

 

Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na zahajovací schůzku pro rodiče budoucích prvňáčků, která se bude konat ve středu 31.5. v budově školy (levý pavilon, 1.třída) od 16:00 hod.. Pokud by Vám termín nevyhovoval,  je možné Vám informace  pro rodiče zaslat e-mailem.

Prvňáčky zveme na seznamovací hravé odpoledne,  které se bude konat ve středu 7.6. na stejném místě od 16:00 hod. do 17 hod..

Prosím o Vaše potvrzení, zda Vám došel informační e-mail zasílaný dne 12.5.  a zda se schůzky zúčastníte Vy i Vaše děti. Děkuji.

Těšíme se na setkání!

S pozdravem

Mgr.Miloslava Schnebergerová
třídní učitelka budoucí 1.třídy

 

KONTAKTY:

 • Eva Růžičková – ředitelka školy
  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  mobil: 604 357 718   
  tel. kancelář: 377 532 510
 • Michaela Divišová – kancelář školy
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • tel. kancelář:  377 532 510
 • Mgr.Miloslava Schnebergerová – třídní učitelka
  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  mobil: 723 654 221
 • Adéla Hornová – školní družina
  mobil: 603 988 491
 • paní Votavová – hospodářka – školní jídelna
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Tel.: 378 028 832
   
 • Petr Sachunský – doprava dětí
  mobil: 774 979 707
 • Webové stránky školy: www.elementaria.cz, Facebook: Soukromá základní škola Elementaria s. r. o. – Oficiální Fb stránka.

        

pořádá ve dnech 3.- 12.10.2017 soutěž

  Malý velký stavitel

Výsledek obrázku pro lego omalovánky  Lego stavby

Soutěž se snaží podporovat řemeslnou zručnost žáků 1.stupně základní školy, zvyšovat jejich zájem o technické obory vzdělávání a motivovat je ke studiu právě těchto oborů.

 

Soutěž je určena pro žáky a žákyně naší školy ve dvou věkových kategoriích:

1.- 3.tř. – mladší žáci 1.stupně

4.- 5.tř. – starší žáci 1.stupně

Třídní kolo soutěže „Malý velký stavitel – lego stavby“ proběhne v období 3.-12.10.2017, kdy budou žáci naší školy vytvářet a registrovat své soutěžní výrobky. Podmínkou účasti je vlastnoruční vytvoření výrobku z Lego kostek bez pomoci dospělých doma a ve škole.

Vymyslete a postavte vlastní projekt (ne podle návodu). Výrobek přineste do školy, dobře zabezpečený, stavbu zde vyfotíme, můžete ji zde nechat na výstavě nebo opět odnést domů.

Vyhodnocení třídního kola proběhne 13.19.2017, vyhodnocení školního kola proběhne 18.10.2017.

 

POHÁR VĚDY – „Newton 2018“

3. kolo (březen) – 2. kategorie – První stupeň ZŠ

VELKÁ ŠESTNÁCTKA

1.Kreativita.

Na první úkol březnového zadání jsme se nejdříve pečlivě připravili. Každý jsme si do školy přinesli něco z jablek, abychom měli z čeho dělat své pokusy. Na stolečku se nám proto sešlo několik druhů jablečných buchet, závinů, řezů a lívanců. Dále pak křížaly, jablečné cereálie, tyčinky, přesnídávky, žvýkačky, bonbony, čaje, džusy, ale i svíčka s jablečnou vůní, mýdlo a krém na ruce. Na první pokus jsme si na talíře připravili od každé z těchto věcí kousek. Vždy tři děti si zavázaly oči a pouze pole hmatu a vůně se rozhodovaly, zda tu dotyčnou věc z talíře ochutnají.

Pak ještě podle chutě hádaly, co to vlastně jedí. 

Související obrázekpořádá

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Třídní kola proběhnou v měsíci dubnu. Z každé třídy dva nejlepší recitátoři postoupí do školního kola.

VÍTÁME ORIGINALITU PŘI VÝBĚRU BÁSNĚ I PŘEDNESU!

1.kategorie – 1. a 2. třída

2.kategorie – 3.- 5.třída

3.kategorie – 6.- 9.třída

pořádá

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Třídní kola proběhnou v měsíci dubnu. Z každé třídy dva nejlepší recitátoři postoupí do školního kola.

VÍTÁME ORIGINALITU PŘI VÝBĚRU BÁSNĚ I PŘEDNESU!

1.kategorie – 1. a 2. třída

2.kategorie – 3.- 5.třída

3.kategorie – 6.- 9.třída

pořádá

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Třídní kola proběhnou v měsíci dubnu. Z každé třídy dva nejlepší recitátoři postoupí do školního kola.

VÍTÁME ORIGINALITU PŘI VÝBĚRU BÁSNĚ I PŘEDNESU!

1.kategorie – 1. a 2. třída

2.kategorie – 3.- 5.třída

3.kategorie – 6.- 9.třída

V pátek 13.5. jsme se vydali na návštěvu hasičské stanice na Košutce. Pan hasič, který nás provázel po celém areálu stanice, nám povídal o práci hasičů, jak vypadá jejich den v práci, k jakým případům hasiči vyjíždějí, kde všude pomáhají. Vyzkoušeli jsme si, jaká telefonní čísla vytočit a jak by mělo vypadat volání na tísňovou linku. Pověděli jsme si o základní první pomoci, kterou zvládnou i děti. Prošli jsme si společně celou stanici, tělocvičny a tréninková místa, kde hasiči trénují své fyzické i psychické schopnosti, prošli jsme garáže, podívali jsme se na vybavení všech hasičských aut, dozvěděli jsme se, kdy která auta vyjíždějí, potěžkali jsme si jejich výzbroj, vyzkoušeli jsme si hasičské helmy, slyšeli jsme simulovaný výjezd k autonehodě i viděli bleskový sjez pánů hasičů po tyči, dokonce jsme se i projeli velkým hasičským autem.

... lámali jsme si hlavičky ...