1.třída

Březen - organizace

7.3. - Na červenou stát - výukový program v L-klubu, odchod ze školy v 9:10, cena 40,- Kč

9.3. - objednávky Albatros a Grada

13.3. - bruslení v Kooperativa aréně, s sebou brusle na led, helma a rukavice POVINNÉ, teplé oblečení,

            svačina, 2 lístky MHD, odchod ze školy v 9:20, cena 100,- Kč

15.3. - návštěva knihovny

20.3. - 2.čtvrtletní test z ČJ

22.3. - beseda Zdravé zoubky s DM drogerií

          - přihláška na plavání

23.3. - 2.čtvrtletní test z M

26.3. - Velikonoční dílničky

27.3. - 2.čtvrtletní test z AJ

          - platba plavání 750,- Kč a kopie kartičky pojišťovny

29.3.-2.4. - Velikonoční prázdniny

Velikonoční dílničky 2018 leták

Bruslení v Kooperativa Aréně

V úterý 13.3. jsme se společně s ostatními třídami 1.stupně vypravili bruslit na lochotínskou ledovou plochu. Někteří z nás byli na bruslích úplně poprvé. Ale většina už pěkně sami bruslíme, tak jsme to vzali pěkně od začátku až po náročnější krasobruslařské kreace :-) Vyzkoušeli jsme stromeček, koloběžku, vlnky, buřtíky, překládačku, bruslili jsme popředu i pozadu, sami i ve skupinách. Nakonec jsme měli i volné bruslení, tak jsme to pořádně rozjeli!

     DSCN0717 Kopie

 DSCN0718 Kopie

DSCN0707 Kopie

DSCN0709 Kopie

DSCN0716 Kopie

 

Olympijské hry

S velkou slávou jsme zakončili naše třídní Olympijské hry!

Sláva vítězům, čest poraženým!

Naše čtyři olympijské týmy zakončily dvoutýdenní zápasení získáním mnoha medailí, získáním mnoha nových vědomostí a znalostí. Už všichni víme, jaké byly ty starověké olympijské hry, jak je to s těmi novodobými, co znamenají olympijské kruhy i to, že není tak důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Třikrát sláva všem závodníkům!

DSCN0696 Kopie

 DSCN0697 Kopie

DSCN0698 Kopie

 

Na červenou stát

Ve středu 7.3. jsem společně opět vyrazili do L-klubu na výukový pořad Na červenou stát, pohádkové představení s prvky dopravní výchovy. Společně s prvňáčkem Pepínek jsme se  vydali poprvé sami do školy. Cestou jsme potkali zebru Miladu, šli jsme kolem domečku se dvěma sousedy panem Červeným a panem Zeleným, potkali jsme i piráta silnic Lojzu. Do školy jsme nakonec bezpečně dorazili a cestou zpátky do naší školy jsme si na křižovatce všechno, co jsme se naučili, zopakovali.

 2018 03 07 10.10.47 Kopie

 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Pasování na písaře

V pátek 16.2. jsme se společně vydali do minulosti - prošli jsme historií písma od klínového písma v Mezopotámii, přes egyptské hieroglyfy, čínské znakové písmo a středověké zdobené písmo až do současnosti. Třídu jsme si rozdělili na čtyři stanoviště a u každého jsme měli zadaný jeden úkol. Všichni jsme splnili všechny úkoly, sepsali jsme potvrzení o tom, že jsme dnes splnili písařskou zkoušku, dostali jsme pamětní list a mohli jsme tak být pasování na písaře. A už můžeme psát perem!

DSCN0637 Kopie

DSCN0635 Kopie

 DSCN0636 Kopie

DSCN0634 Kopie

 

Christianek slaví narozeniny! Gratulujeme!

 DSCN0633 Kopie

 

Valentýnské učení

Ve středu 14.2. jsme si ve škole povídali o svátku Sv.Valentýna, který se slaví především v anglicky mluvících zemích. Plnili jsme srdíčkové úkoly, červená a růžová barva nám pomohla při čtení i psaní, růžově jsme si zopakovali jednotlivá povolání, vyplnili jsme valentýnské pracovní listy a vyrobili jsme si i valentýsnké přáníčko.

DSCN0616 Kopie

DSCN0617 Kopie

DSCN0621 Kopie

DSCN0623 Kopie

Maškarní rej

V úterý 13.2. se u nás ve třídě sešly nejrůznější maškary a pohádkové postavy. Odpoledne nás totiž v družině čekal karneval. Takto vesele naladení jsme si povídali o Masopustu. Dozvěděli jsme se co to vlastně masopust je, co znamená, jak probíhá. Všechno jsme si zapsali v pracovních listech, luštili jsme rébusy a křížovky, počítali jsme masopustní příklady, vyrobili si veselého "laufra", naplnili jsme si pěknéjitrnice, které nám pomohly při porovnávání délky úsečky a nakonec jsme si i pořádně zatancovali. 

DSCN0597 Kopie

DSCN0589 Kopie

DSCN0590 Kopie

DSCN0593 Kopie

DSCN0592 KopieDSCN0599 Kopie

DSCN0607 Kopie

DSCN0608 Kopie

 

Řemeslo má zlaté dno - Drátenictví

Každý rok se již tradičně naše škola účastní soutěže Řemeslo má zlaté dno - řemeslné soutěže vyhlášené Plzeňským krajem. Ve škole proto vymýšlíme, tvoříme a vyrábíme nejrůznější krásné výrobky. Seznamujeme se také s nejrůznějšími řemesly, jejich tradičními postupy a technikami, pátráme i v historii jednotlivých řemesel. Letošní ročník jsme u nás ve třídě začali řemeslem Drátenictví. Pověděli jsme si o historii tohoto řemesla, prohlédli si tradiční výrobky ze života našich předků i jsme obdivovali krásné výrobky současných dráteníků. Nakonec jsme  spojením silnějšího drátu ve tvaru srdce, korálků a tenkého drátu vyrobili originální srdíčkový zápich.
 
     Veškerý výtvarně tvořivý materiál pro řemeslné dílničky byl pořízen z grantu Magistrátu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.
                                                   161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahledDSCN0560 Kopie
 
 DSCN0561 Kopie

 

DSCN0563 Kopie

DSCN0566 Kopie 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

 

Pololetní vysvědčení

Ve středu 31.1. jsme se konečně dočkali. Naše první vysvědčení! Nejdříve jsme si ve škole vyrobili knížku o našem prvním pololetí ve škole, co se nám povedlo, co se nám líbilo, kdo je náš nejlepší kamarád. A pak přišla ta slavnostní chvíle - předávání vysvědčení. Všichni jsme měli samé jedničky!

DSCN0555 Kopie

 

 

Pohár vědy - NEWTON 2018

Tento měsíc jsme ve třídě odstartovali vědecké klání v soutěži Pohár vědy - NEWTON 2018, do které jsme se přihlásili. Náš soutěžní tým jsme si pojmenovali Velká šetnáctka. Během měsíců ledna až dubna budeme bádat, zkoumat, vymýšlet a konstruovat čtyři soutěžní úkoly, zadání.

Leden - 1.část Kreativita

Prvním úkolem v této soutěži bylo představit náš soutěžní tým. Dva dny jsme hledali a vymýšleli nějaký pěkný název pro náš tým. Nakonec jsme se shodli na tom, že už jsme velcí školáci, velcí kamarádi, máme velkou třídu a velkou chuť do práce a soutěžení. No a je nás ve třídě šestnáct, takže volba padla na ten nejlepší název týmu – VELKÁ ŠESTNÁCTKA. A to jsme my :-) Každý jsme si napsali svoji vlastní vizitku se svým jménem a celou jsme ji vyzdobili obrázky toho, co máme rádi.

JménaJména1Jména2Jména7Jména4

                                       Jména5Jména6Jména3

 

2. Teorie a výzkum.

Druhá část soutěžního úkolu se vždy týká nějakého výzkumu. Tentokrát bylo úkolem sledovat, jak se pohybuje vyfukující se balónek a jak zařídit, aby letěl rovně. Tento úkole se nám moc líbil. Všichni jsme již zažili to, kdy jsme balonek nafoukli a pak volně pustili, jak se balonek strašně rychle začne vyfukovat a při tom létá na všechny možné strany. Každý jsme si proto balonek několikrát nafoukli a pustili. 

   

Pak jsme zkusili balonek upouštět pomalu, stále ho držet a druhou rukou sledovat, jak se vzduch pomalu upouští. Právě tento unikající vzduch uvede balonek do pohybu. Nikdy ale neletěl tam, kam jsme chtěli. Přemýšleli jsme proto, jak mu pomoci, aby letěl tam, kam chceme. Přemýšleli jsme, co se pohybuje bez řízení, bez volantu a přesto se to pohybuje daným směrem. A přišli jsme třeba na vlak, který jede po kolejích a na jízdu tobogánem. Přišli jsme tedy na to, že by balonek potřeboval nějakou uzavřenou cestu, kudy by mohl letět rovně a nemohl se stočit někam jinam. Připravili jsme si tedy rouru z velkého plakátu a zkusili balonek pustit touto úzkou cestou. A skoro vždycky letěl pěkně rovně až na druhou stranu roury.

 

V další části úkolu jsme měli zjistit, co je to Heróvoba baňka a Segenrovo kolo a co mají společného. Pro splnění úkolu jsme se podívali pro radu na internet. Nejdříve jsme shlédli jeden díl seriálu Byl jednou jeden vynálezce – Herón z Alexandrie. Tam jsme viděli v pohybu Herónovu baňku – kouli která se otáčela pomocí páry, která z koule vycházela dvěma otvory ven. A o panu Herónovi jsme tak zjistili, že to byl velký starověký vynálezce. Herónovu baňku jsme si vybarvili i nakreslili.

                          Segnerovo kolo oBanka

 

Opět na internetu jsme hledali, co je to Segnerovo kolo a čím je zajímavé. Zjistili jsme, že pan Segner byl další velký vynálezce a jeho Segnerovo kolo, válec, do kterého se seshora lije voda, která vytáká dole postranními otvory a síla této vody pak celý přístroj roztáčí, je vlastně předchůdcem velkých turbín (opět jsme hledali, co to vlastně turbíny jsou a k čemu souží). Také tento vynález jsme si vybarvili a nakreslili.

                            BaňkaKolo

 

Srovnávali jsme na obrázcích i na videích na youtubu, že oba dva vynálezy mají společné to, že se otáčejí bez lidské nebo zvířecí síly, pouze s pomocí tlaku vody nebo páry. Nakonec jsme s oběma pány pak plnili několik úkolů - jejich jména jsme si poskládali z rozstříhaných písmenek, soutěžili jsme ve skládání puzzlí z jejich portrétů, z nabídky nejrůznějších zaměstnání jsme hledali, čím se oba dva pánové proslavili, pokusili jsme se napsat jména Herón z Alexandrije v řečtině, naučili jsme se napsat adresu a nalepit známku s portréty obou vynálezců (při tom jsme zjistili, že podle pana Segnera je pojmenován kráter na měsíci), vybarvili jsme si a vystřihli pamětní minci s obrázkem pana Segnera a jeho kola. Nakonec jsme se pokusili obléknout jako samotný Herón do starořeckého oblečení tógy.

 

DSCN0322 Kopie

 

DSCN0328 Kopie

 

DSCN0507 Kopie

 

DSCN0510 Kopie

 

DSCN0515 Kopie

 

DSCN0505 Kopie

 

3. Praxe a projekt.

Také třetí úkol jsme si pak parádně užili. Měli jsme totiž vyrobit autíčko na vzduchový pohon. Nejdříve jsme podle zadání pečlivě prostudovali, jak autíčko asi vyrobíme. Pak jsme si připravili a napsali nákupní seznam, co vše na výrobu budeme potřebovat. A dali jsme se do práce. Nejdříve jsme si připravili kolečka, ty jsme přilepili na tělo auta – ruličku od toaletního papíru, připravili jsme balónkový pohon z balónku a dvou brček, vystřihli jsme otvor do ruličky a do něj jsme strčili a přilepili brčka s balonkem. A pustili jsme se do nafukování. Jakmile jsme povolili nafouknutý balonek, všechna autíčka se tryskem rozjela. Tak jsme si uspořádali závody na lavici a pak i přes celou šatnu.

 

DSCN0528 Kopie

 

DSCN0536 Kopie 

 

DSCN0542 Kopie

 

V poslední části lednového úkolu jsme pak měli vyrobit nějaký jiný "samohyb". Zde jsme opět využili balónkový pohon na vzduch a vyrobili jsme si malou lanovku. Na nafouknutý balónek jsme přilepili ustřižené brčko, kterým jsme provlékli provázek. Provázek jsme natáhli, balónek pustili a lanovka už jela. Vyzkoušeli jsme si, že má vzduch dost síly na to dostat balónek i do kopečka. 

 

DSCN0331 Kopie

 

Zima už je tu

V pondělí 29.1. jsme již podruhé společně vyrazili do Radovánku, kde na nás čekal další výukový přírodovědný program - Zima už je tu. Nejdříve jsem si to v učebně pěkně zasněžili, pak jsme poslouchali zimní pohádku O koblížkovi, kdy jsme jako zvířátka v lese nechávali v zasněžené krajině své stopy, poté jsme si dali pořádnou sněhovou bitvu. Roztřídili jsme ptáčky, kteří odlétají na jih a kteří u nás zůstávají a ty jsme nakrmili, nakrmili jsme i lesní zvířátka u krmelce. A zbyl nám i čas na pozorování želváka Elvise. 

DSCN0475 Kopie

DSCN0477 Kopie

 DSCN0479 Kopie

DSCN0482 Kopie

DSCN0486 Kopie

DSCN0494 Kopie

DSCN0503 Kopie

DSCN0488 Kopie

 

Lucie 2018

Venku je pěkná zima, na horách napadly hory sněhu, takže byl nejlepší čas vyrazit poprvé společně na Šumavu, do penionu Lucie, kam jezdí naše škola již několik let. Celý týden byl zasněžený, kdo neuměl lyžovat, tak se to brzy naučil a kdo už uměl, tak jezdil celý týden jako o závod:-).

Celý týden jsem lyžovali...

DSCN0445 Kopie

...a lyžovali...

DSCN0394 Kopie

...a lyžovali...

DSCN0402 Kopie

...a bobovali...

DSCN0458 Kopie

...i holky bobovaly...

DSCN0463 Kopie

...hráli jsme si ve sněhu...

DSCN0380 Kopie

...zdolávali jsme hory sněhu...

DSCN0368 Kopie

...stavěli jsme příšerky ze sněhu...

DSCN0374 Kopie

...podnikali jsme túry na sněhu...

DSCN0357 Kopie

...cestovali jsme vlakem...

DSCN0360 Kopie

...pochutnávali jsme si v cukrárně...

DSCN0363 Kopie

...závodili jsme na lyžích...

DSCN0411 Kopie

...vyhrávali jsme ceny...

DSCN0457 Kopie

...také jsme se učili...

DSCN0448 Kopie

...večer jsme si četli pohádku...

DSCN0388 Kopie

...a zase jsme lyžovali...

DSCN0345 Kopie

...a vozili se na vleku...

DSCN0401 Kopie

...a na ještě větším vleku...

DSCN0440 Kopie

...zažili jsme i krásné sluníčko...

DSCN0470 Kopie

...a prostě jsme si to porádně užili!!!

DSCN0471 Kopie

 

Zdravá pětka

V pondělí 15.1. jsme se sešli v naší třídě společně s druháky. Do školy totiž přišla paní lektorka výukového programu Zdravá pětka. Celou hodinu jsme si ní povídali o zdravé stravě, zdravém pití, kolik toho máme za den sníst a vypít, třídili jsme zdravé a nezdravé jídlo, dozvěděli se plno zajímavostí např.o sladkých nápojích, zahráli jsme si několik her a nakonec jsme si připravili zdravou svačinku. 

DSCN0311 Kopie

 

DSCN0307 Kopie

 

DSCN0316 Kopie

Tři králové

V pátek 5.1. jsme se ve třídě připravovali na svátek Tří králů. Několik králů v bílém oblečení také do školy dorazilo. Nejdříve jsme si znovu pověděli vánoční příběh o narození Ježíška a pak jsme si poslechli, co bylo dál. Společně se třemi králi jsme putovali za Betlémskou hvězdou, po dlouhém putování jsme dorazili až do Betléma a přinesli své dary. Vyrobili jsme si kometu, na dlouhé cestě jsme si zahráli matematické i čtenářské hry, na cestě jsme si i pořádně zacvičili při zdolávání náročného terénu, vyplnili jsme několik pracovních listů s tematikou Tří králů a zapřemýšleli jsme i jsme si vyzkoušeli, čím vším můžeme všem okolo sebe dělat radost a dát jim tak krásný dárek. Vyrobili jsme si i královskou korunu a zazpívali si Tříkrálovou koledu.

     DSCN0302 Kopie

DSCN0281 Kopie

DSCN0284 Kopie

DSCN0293 Kopie

DSCN0291 Kopie

DSCN0295 Kopie

DSCN0298 Kopie

DSCN0300 Kopie

 

Ohlédnutí za minulým měsícem :-)

Vánoční učení 

Poslední den před vánočními prázdninami jsme si ve třídě připravili příjemnou vánoční atmosféru.

Nejdříve jsme si ozdobili vánoční stromeček...

DSCN0128 Kopie

...zahráli jsme si na Ježíška...

DSCN0141 Kopie

...splnili jsme plno úkolů ve Vánoční knížce...

DSCN0139

...vyrobili jsme si vánoční přáníčko...

DSCN0152 Kopie

...připravili jsme si vánoční stůl...

DSCN0148 Kopie

...ulovili jsme si matematické rybičky...

DSCN0151 Kopie

...podívali jsme se do budoucnosti...

DSCN0153 Kopie

...a pak jsme se vrhli ke stromečku...

DSCN0166 Kopie

...a rozbalili jsme si horu dárků!

DSCN0169 Kopie

 

Vánoční pečení

Na úterý 19.12. jsme se ve třídě moc těšili. Dnes jsme totiž ve třídě pekli perníčky. Nádherně to vonělo po celé škole a perníčky chutnaly naprosto výborně!

DSCN0129 Kopie

DSCN0131 Kopie

DSCN0135 Kopie

 

DSCN0136 Kopie 

 

Vánoční dílničky

 

V pondělí 18.12. jsme společně s ostaními třídami ve škole vyráběli andělíčka z kukuřičného šustí. Kromě kukuřičného šustí jsme potřebovali drátek, vatovou kuličku a bavlnky. Vyrobit andělíčky nebylo vůbec složité, takže se nám všem moc povedly a vypadaly nádherně!

 

                                               161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Veškerý výtvarně-tvořivý materiál použitý při Vánočních dílničkách byl finanovaný z grantu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání.

 

DSCN0116 Kopie

 

DSCN0108 Kopie

 

DSCN0120 Kopie 

 

Vánoční vystoupení

 

Čtvrtek 14.12. byl velice důležitý den. Přes měsíc jsme totiž ve třídě pilně nacvičovali a zkoušeli naše vánoční představení.  Moc jsme se proto těšili, až naši písničku Sněhulák předvedeme rodičům. A opravdu se nám to moc povedlo!

 

vanoce

 

Mikulášské učení

 

V úterý 5.12. si u nás ve třídě dali sraz snad všichni čerti a andílci z okolí. Třída se nám proměnila v úplnou čertí a andělskou školičku. Hned ráno jsme si proto pořádně zahráli nad ohníčkem písmenkové karty, pomohli jsme všem čertíkům dostat se zpátky domů do peklíčka, andílkům jsme pomohli roztřídit počtářské hvězdičky, vybrali jsme toho nejsilnějšího čerta, který měl nejvíce slov roztříděných podle slabik, vyplnili a vybarvili jsme si celou čertovskou knížku plnou zapeklitých úkolů, jednoho malého čertíka na ozdobu jsme si také vyrobili. A za to všechno jsme si od Mikuláše zasloužili sladkou odměnu.

 

     DSCN0098 Kopie

     DSCN0092 Kopie

 

     DSCN0063 Kopie

     DSCN0071 Kopie

     DSCN0066 Kopie

    DSCN0080 Kopie

    DSCN0075 Kopie

    DSCN0060

    DSCN0089

 

Hej, hej koleda

 

V pondělí 4.12. jsme společně vyrazili do L-klubu, malého divadélka při Knihovně města Plzně. Vybrali jsme si pořad Hej, hej koleda, který byl celý o adventním čase, o vánočních koledách, písničkách a zvycích. Společně s herci jsme si některé koledy zazpívali a dozvěděli jsme se plno zajímavostí o tradičních vánočních zvycích a věštění budoucnosti.

 

Listopad - organizace

1.11. - "Kouzelný dědeček" - výukový program Animánie, hrazeno z grantu Magistrátu města Plzně

3.11. - přinést knížky půjčené z Knihovny

6.11.- návštěva Knihovny

7.11. - Beseda Zdravé zoubky

9.11. - Konzultační hodiny

         - objednávky Knižních klubů

10.11. - "Než jde ježek spát" - výukový program Radovánek, s sebou penál, (M, ČJ zůstává ve

             škole), svačinu, pití, batoh. Odchod ze školy v 9:40, cena 40,- Kč.

17.11. - Státní svátek

29.11. - přinést knihy do Knihovny (návštěva 1.12.)

 

Než jde ježek spát

V pátek 10.11. jsme spolu poprvé vyrazili do Střediska volného času Radovánek na envirometnální výukový program ROČNÍ OBDOBÍ - 1.část Než jde ježek spát. Povídali jsme si o tom, co můžeme sklidit na poli v

zahradě i v sadu, jak se zvířata chystají na zimu, co je skutečná ježčí

potrava a jak s nimi na podzim správně zacházet. Naučili jsme se rozeznávat

některé druhy stromů a jejich plodů. Nakonec jsme si mohli prohlédnout i

pohladit mazlíčka paní lektorky - hada Elišku.

        IMG 3790 Kopie

        IMG 3794 Kopie

        IMG 3798 Kopie

        IMG 3802 Kopie

       IMG 3805 Kopie

       IMG 3803 Kopie

 

Zdravé zoubky

V úterý 7.11. nás ve škole navštívili studenti lékařské školy, kteří nás učili, jak si správně čistit zuby. Pověděli nám pohádku o klukovi, který si zuby nečistil. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo, protože jsme mu poradili, co má dělat, aby ho zoubky nebolely. Pověděl jsem si i o tom, jaký kartáček na čištění potřebujeme, jak často musíme chodit na kontrolu zoubků a  všichni jsme slíbili, že už si nikdy nezapomeneme vyčistit zuby, a že už víme, jak správně na to!

        2017 11 07 11.50.06 Kopie

        2017 11 07 11.56.24 Kopie

        

Kouzelný dědeček

Ve středu 1.11. jsme si do třídy poprvé pozvali lektorku programů Animánie. Na základě tří krátkých příběhů, které jsme ve třídě shlédli, jsme společně přemýšleli o plnění možných a nemožných přání. Zahráli jsme si několik her a zkoušeli jsme je vylepšit tak, aby se každému hra líbila, aby nikdo nebyl odstrčený a mohl tak každý ukázat, co umí. Program vedl k sebepoznávání a sebehodnocení, hledání svého místa v rodině, ve skupině, ve světě a v životě. Zároveň rozvíjel schopnosti komunikace a kooperace ve skupině a schopnost formulovat myšlenku a svůj názor.

         IMG 3784 Kopie  

         IMG 3781 Kopie

                                            161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Výukový program Animánie - Kouzelný dědeček byl financován z dotačního programu města Plzně - Podpora primární prevence rizikového chování pro rok 2017.

   

 

 

Ohlédnutí za minulým měsíce :-)

 

Říjen - organizace

4.10. - Slavnostní pasování čtenářů, odchod ze školy v 9:40

3.-12.10.- Soutěž Malý velký stavitel - Lego stavby

17.10. - "Ve škole před 100 lety" - výukový program Západočeského muzea, s sebou batoh,

              deštník, 2 lístky MHD nabo Plzeňskou kartu, M, penál, svačinu, pití, cena 20,- Kč

           - odchod ze školy v 10:45, cena 20,- Kč

26.-27.10. - Podzimní prázdniny

30.10. - Potvrzení o plavání

          - Přihláška a platba na Spaní ve škole

31.10. - "Halloweenské dílničky a Halloweenské učení" - s sebou masku, penál, nůžky, lepidlo

          - "Spaní ve škole" - viz.zaslaný e-mail a informace s přihláškou

Změna rozvrhu od 1.11.2017

  8:30 – 9:15 9:15 – 10:00 10:30 – 11:15 11:15 – 12:00 12:00 – 12:45
Pondělí ČJ PRV AJ HV  
Úterý M M ČJ AJ PČ 
Středa ČJ PRV TV TV
Čtvrtek ČJ ČJ M VV  
Pátek ČJ M AJ K ČJ  

 

Halloweenské dílničky

V úterý 31.10. byly na 1.stupni pro všechny třídy přichystány již tradiční halloweenské dílničky. V každé třídě bylo připraveno jedno stanoviště - modelovali jsme netopýří přívěšek z Fima, strašidelný zápich do květináče, závěsný obrázek s netopýry a ozdobnou škrabošku. 

          IMG 3753 Kopie

          IMG 3745 Kopie

          IMG 3756 Kopie

          IMG 3763 Kopie

 
161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
Veškerý výtvarně-tvořivý materiál pro rukodělné práce v Halloweenských dílničkách byl pořízen z dotačního programu Města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.

                                    

Halloweenské učení

O svačince jsem si připravili úplnou hostinu a druhý blok po Halooweenských dílničkách jsme se ve třídě začali pořádně učit. A protože jsme měli třídu plnou nejrůznějších strašidelných i nestrašidelných bytostí, při učení nám pomáhaly černé kočky, netopýři, lektvary i kouzelné dýně. Plnili jsme úkoly na pracovních listech, které si svážeme v

Halloweenskou knížku, zazpívali jsme si  naší oblíbenou písničkou Spooky

Spooky. A protože se při hodinách angličtiny seznamujeme i se zvyky

anglicky mluvících zemí, povídali jsme si o  svátku Halloween, kde a proč se slaví, povídali jsme si i o našich Dušičkách. Nakonec jsme si poskládali

strašidelné domino a zahráli si hru s koledou Trick or Treat.

         IMG 3780

         IMG 3769 Kopie

         IMG 3775 Kopie

         IMG 3776 Kopie

         IMG 3786 Kopie

         IMG 3766 Kopie

 

                                     

  

       

 

                                 161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled

Stavebnice Lego použité pro školní kolo soutěže Malý velký stavitel - Lego soutěž byly zakoupeny z dotačního programu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.

 

       Lego soutěž leták

 

 

Den vzniku samostatného československého státu

Ve středu 25.10. jsme si ve škole povídali o tom, co jsou státní svátky a který budeme slavit v sobotu 28.10.. Podívali jsme se na jeden díl seriálu Dějiny udatného českého národa - Vznik ČSR, společně jsme vypracovávali pracovní listy s touto tematikou, vysvětlili jsme si jednotlivé části státního znaku, důležité datum 28.10.1918 jsme využili při matematice, jméno našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka zase při čtení, zazpívali jsme si jeho oblíbenou písničku Ach synku, synku a zasoutěžili jsme si ve skládání jeho rozstříhaného portrétu.  

          IMG 3739 Kopie

          IMG 3744 Kopie

          IMG 3742 Kopie

 

Ve škole před 100 lety

V úterý 17.10. jsme společně poprvé vyrazili do Národopisného muzea na nový zážitkový výukový program Ve škole před 100 lety, kde jsme se propadli v čase o jedno století zpět a prožili jsme  vyučování v historické třídě. Během jedné vyučovací hodiny jsme krátce navštívili základní předměty obecné školy – psaní, čtení, počty a prvouku. Paní učitelka byla hodně přísná, vyzkoušeli jsme si i tresty, které nezbedné žáčky před 100 lety čekaly a přestože jsme si takovu školu rádi vyzkoušeli, jsme moc rádi, že jsme v čase zase zpátky :-).

           2017 10 17 11.23.36 Kopie

           2017 10 17 11.37.14 Kopie

 

Pasování na čtenáře

 Ve středu 4.10. jsme znovu navštívili Knihovnu města Plzně. Tentokrát tam na nás čekal opravdový rytíř, který nás pasoval na čtenáře! Všichni jsme dostali kartičku do knihovny a půjčili jsme si zajímavé knížky domů. Budeme tam chodit každý měsíc, už se moc těšíme, co si vybereme příště!

         IMG 3702 Kopie

         IMG 3688 Kopie

         IMG 3693 Kopie

Malý velký stavitel - Lego stavby

V úterý 3.10. jsme se ve třídě rozdělili na čtyři soutěžní týmy a vybrali jsme si jedno ze čtyř témat - Piráti, Město, Farma a Policie. Ve škole totiž právě probíhá soutěž Malý velký stavitel - Lego stavby. Úkolem je postavit co nejlepší originální stavbu z kostek Lega bez použití návodu, jen podle naší fantazie. V týmech jsme tak měli plno nápadů a povedly se nám vymyslet a postavit úžasné stavby.

Stavebnice Lego a odměny pro soutěžící v soutěži Malý velký stavitel - Lego stavby byly pořízeny z dotačního programu města Plzně - Podpora aktivit k technickému vzdělávání pro rok 2017.
                                         161114 Logo Plzen mesto B RGB zelena nahled
           1507023341287 Kopie
                           1507023380451 Kopie
               1507023416919 Kopie
                           1507026843007 Kopie
             

          1507026906245 Kopie

          1507026914390 Kopie

          1507026873285 Kopie

          1507026888188

 

Ohlédnutí za minulým měsíce :-)

Září - organizace

4. 9. - zahájení školního roku 2017/2018, výuka 8:40-9:15, oběd v 9:30

         - s sebou aktovku a přezůvky

         - do konce srpna přihlášky do jídelny

5. 9. - výuka 8:30-10:00, oběd ve 12:10

         - s sebou aktovku, penál, učebnice ČJ 1.díl

5.-11.9. - ukázkové hodiny zájmových kroužků

8. 9. - odevzdat přihlášky do družiny

11.9. - třídní aktiv, od 16:00

do 15.9. - odevzdat přihlášky na zájmové kroužky

18.9. - návštěva Knihovny města Plzně, pobočka 1.ZŠ, odchod ze školy v 8:35

21.9. - „Spolu mezi domy“, návštěva DOZP Nováček, s sebou teplé oblečení, batoh, svačinu, pití,

          M, ČJ, penál, deštník nebo pláštěnka, odchod ze školy v 9:30

22.9. - Výstava hub v Arboretu Sofroňka, s sebou teplé oblečení, batoh, svačinu, pití, M, ČJ, penál,

          deštník nebo pláštěnka, odchod ze školy v 10:15

25.9. - focení prvňáčků (bližší info bude zasláno)

28.9. - Státní svátek

29.9. - ředitelské volno

 

Výstava hub

V pátek 22.9. jsme společně vyrazili do Arboreta Sofronka v Bolevci na podzimní výstavu hub. Byly zde přichystány tři stoly plné hub, mohli jsme si prohlédnout zástupce jedovatých, nejedlých a překvapivě i velké množství jedlých hub, které běžní houbaři asi ani nesbírají. Společně jsme se pokusili i nekteré houby, které nebyly pojmenované, sami určit a i se na cokoliv zeptat houbařů - odborníků, kteří výstavu připravili. Cestou zpět do školy jsme se pokusili i trošku zahoubařit a našli jsme ještě asi další milion hub:-)

        IMG 3668 Kopie

        IMG 3670 Kopie

        IMG 3671 Kopie

Spolu mezi domy

Ve čtvrtek 21.9. jsme společně se třídami 1.stupně přijali pozvání paní Mgr.Kotrbaté, vedoucí DOZP "Nováček", abychom se zúčastnili akce nazvané Spolu mezi domy pořádané společně se stacionářem Človíček, střediskem rané péče Motýl a službou Jdeme dál pro jejich uživatele i veřejnost.  Na úvod jsme shlédli pěvecké vystoupení ZUŠ Chválenická, taneční vystoupení pejska Charllieho a taneční vystoupení klientů z Človíčka a Nováčku. Pak jsme vyrazili na poznávací cestu mezi zařízeními, kde byla připravena stanoviště, kde jsme plnili různé úkoly, vyráběli, sportovali, skládali puzzle, poznávali věci jen za pomoci hmatu, skládali hmatové domino apod..

        IMG 3643 Kopie

        IMG 3647 Kopie

        IMG 3648 Kopie

        IMG 3658 Kopie

        IMG 3663 Kopie

 

Návštěva Knihovny města Plzně

V pondělí 18.9. jsme se společně poprvé vypravili do Knihovny města Plzně - pobočky Bolevec při 1.Základní škole. Zde nás přivítala paní knihovnice a společně jsme si povídali o knížkách, o knihovně, co nám knížky nabízejí, proč si je půjčujeme a čteme je a jak se k nim máme chovat. Paní knihovnice si pro nás přichystala i ukázku pěkných knížek - pohádky, básničky, encyklopedie, příběhy o dětech a zvířátkách i časopisy. Nakonec jsme si knihovnu prošli a prohlédli jsme si plno dalších zajímavých knížek, které si budeme moci půjčovat, až budeme mít svoji kartičku do knihovny. Pro tu si půjdeme na slavnostní Pasování na čtenáře ve středu 4.10.. Už se moc těšíme!

        IMG 3639 Kopie

 

Dny vědy a techniky

V pátek 8.9. se v Plzni konaly Dny vědy a techniky. Protože jsme si se třídou

ještě do města jet netroufli, přenesli jsme si alespoň trošku té fyziky a chemie

k nám do třídy. Společně jsme si předvedli tři pokusy - hoření svíčky v

uzavřeném prostoru, statická elektřina a mísení vody a oleje. Nejdříve jsme

přemýšleli, co se asi stane a proč. Pak jsme si pokus předvedli a většinou jsme

si tak potvrdili, že jsou naše domněnky správně. Svíčka pod sklenicí po chvíli

zhasla, při tření balonku po vlasech nám pak vlasy na hlavě vstávaly a vodu s

olejem se nám nepodařilo smísit. Nakonec jsme si společně vysvětlili, co jsme to

vlastně viděli a proč se to tak děje.

Kyslík v ovzduší

       IMG 3617 Kopie

Statická elektřina

       IMG 3620 Kopie

Hustota vody a eleje

       IMG 3621 Kopie

       IMG 3622 Kopie

 

Slavnostní zahájení školního roku 2017/2018

V pondělí 4.9. se v naší první třídě sešla nová parta velkých školáků - prvňáčků. Ve škole jsme zatím prožili jen jednu slavnostní hodinu, ale už tak jsme se o sobě něco zajímavého dozvěděli, každý školáček byl slavnostně ošerpován, všichni si odnesli domů plnou aktovku nových učebnic a pomůcek na malování a vyrábění. A všichni se moc těšíme na zítra, kdy se už pustíme do pořádné práce:-) Učení je totiž velké dobrodružství, které budeme společně prožívat!

                    IMG 3615

5.9. začíná výuka v běžném čase od 8:30 (příchod do školy nejpozději do 8:25) do 10:00, oběd od 12:10.

Třetí den 6.9. již podle rozvrhu. 

Bližší informace k organizaci celého 1.školního týdne viz.zaslaný e-mail.

Rozvrh hodin 1.třída 2017/2018

  8:30-9:15 9:15-10:00 10:30-11:15 11:15-12:00 12:05-12:50
Po ČJ Prv AJ HV  
Út M M TV ČJ
St ČJ Prv AJ VV  
Čt ČJ ČJ M TV  
ČJ M AJ r.m. ČJ  

ČJ – český jazyk a literatura

M – matematika

Prv – prvouka

HV – hudební výchova

TV – tělesná výchova

VV – výtvarná výchova

PČ – praktické činnosti

AJ – anglický jazyk

AJ r.m. - anglický jazyk s rodilým mluvčím

Pomůcky pro 1.třídu

- aktovka

- penál (nůžky)

- desky na sešity (tvrdé s gumou přes rohy – A4 a A5)

- trhačka A5 linkovaná a nelinkovaná

- stíratelná tabulka s fixem A4

- pořadač A4

- kufřík na VV pomůcky (větší)

- pastelky a fixy (větší sada, min 12 ks)

- noviny na stůl

- hadřík

- ochranný oděv na VV (triko, zástěrka)

- přezůvky (ne pantofle)

- cvičební úbor - hřiště (tepláky/kraťasy, triko, mikina, boty- do tašky)

- tělocvična (tepláky, triko, boty s bílou podrážkou - do batůžku)

- převlečení do družiny

Vše prosím podepsat. Obaly na sešity a učebnice až po rozdání v září, ne vše má klasické rozměry.

Od školy každý žák dostane (nekupujte!):

- ořezávátko, guma, 2xtužka č.2, pastelky a fixy sada 6 ks - trojboké, malé pravítko, pero,  lepidlo vysouvací, vodové barvy, štětec kulatý č.10 a plochý č.12, kelímek na vodu, tuš, plastelína, voskovky sada 6 ks, učebnice a pracovní sešity, malé sešity na psaní

Organizace školního roku 2017 - 2018

4. 9. 2017 (po) Zahájení školního roku 2017/18

28. 9. 2017 (čt) 

29. 9. 2017 (pá)

Státní svátek  (Den české státnosti)

Ředitelské volno

26. - 27. 10. 2017 (čt- pá) Podzimní prázdniny
17. 11. 2017 (pá) Státní svátek (Den boje za svobodu a demokracii)
14. 12. 2017 (čt) Vánoční besídka žáků školy (Sokolovna Bolevec)
21. 12. 2017 (čt) Třídní vánoční besídky žáků
22. 12. 2017 (pá) Ředitelské volno
23. 12. - 2. 1. 2018 (so-út) Vánoční prázdniny

22. 1. - 26. 1. 2018 (po-pá)

 

31. 1. 2018 (st)

Sport. a ozdr. pobyt I. st. Šumava, penzion Lucie

Ukončení období školního vyučování v 1. pololetí, výdej vysvědčení

2. 2. 2018 (pá)   Pololetní prázdniny
19. 2. - 25. 2. 2018 (po-ne) Jarní prázdniny
5. 3. - 9. 3. 2018 (po-pá) Sport. a ozdr. pobyt II. st. Šumava, penzion Bohemie

29. 3. - 30. 3. 2018 (čt-pá)

2. 4. 2018 (po)

Velikonoční prázdniny

Velikonoční pondělí

6. 4. - 8. 4. 2018 (pá-ne)

30. 4. 2018 (po)

Zápis žáků do 1. ročníku

Ředitelské volno

1. 5. 2018 (út) Svátek práce

7. 5. 2018 (po)

8. 5. 2018 (út)

15. - 22. 6. 2018 (termín může být                                    upraven)

25. 6. - 29. 6. 2018 (po-pá)

Turistický výlet žáků 1. a 2. stupně

Státní svátek (Den vítězství)

Ozdravný pobyt u moře I. + II. st.

 

Škola v přírodě

24. 6 - 28.6. 2018 (ne-čt)

29.6. 2018 (pá)

Vodácký výlet - Berounka na raftech

Ukončení období školního vyučování ve

2. pololetí, výdej vysvědčení

 

Hravé odpoledne pro prvňáčky

Ve středu 31.5. se u nás ve škole sešla nová parta prvňáčků, kteří se již všichni moc těší do školy.  Při tomto milém setkání jsme se seznámili, skamarádili a už jsme si společně vyzkoušeli trošku toho čtení, psaní i počítání. Všichni byli moc šikovní a tak jsme si toto krátké "hraní si" na opravdovou školu parádně užili! Moc se těšíme na září, kde se již sejdeme úplně všichni!

 

Účastnický list

  

 

Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na zahajovací schůzku pro rodiče budoucích prvňáčků, která se bude konat ve středu 31.5. v budově školy (levý pavilon, 1.třída) od 16:00 hod.. Pokud by Vám termín nevyhovoval,  je možné Vám informace  pro rodiče zaslat e-mailem.

Prvňáčky zveme na seznamovací hravé odpoledne,  které se bude konat ve středu 7.6. na stejném místě od 16:00 hod. do 17 hod..

Prosím o Vaše potvrzení, zda Vám došel informační e-mail zasílaný dne 12.5.  a zda se schůzky zúčastníte Vy i Vaše děti. Děkuji.

Těšíme se na setkání!

S pozdravem

Mgr.Miloslava Schnebergerová
třídní učitelka budoucí 1.třídy

 

KONTAKTY:

 • Eva Růžičková – ředitelka školy
  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  mobil: 604 357 718   
  tel. kancelář: 377 532 510
 • Michaela Divišová – kancelář školy
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • tel. kancelář:  377 532 510
 • Mgr.Miloslava Schnebergerová – třídní učitelka
  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  mobil: 723 654 221
 • Adéla Hornová – školní družina
  mobil: 603 988 491
 • paní Votavová – hospodářka – školní jídelna
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Tel.: 378 028 832
   
 • Petr Sachunský – doprava dětí
  mobil: 774 979 707
 • Webové stránky školy: www.elementaria.cz, Facebook: Soukromá základní škola Elementaria s. r. o. – Oficiální Fb stránka.

        

pořádá ve dnech 3.- 12.10.2017 soutěž

  Malý velký stavitel

Výsledek obrázku pro lego omalovánky  Lego stavby

Soutěž se snaží podporovat řemeslnou zručnost žáků 1.stupně základní školy, zvyšovat jejich zájem o technické obory vzdělávání a motivovat je ke studiu právě těchto oborů.

 

Soutěž je určena pro žáky a žákyně naší školy ve dvou věkových kategoriích:

1.- 3.tř. – mladší žáci 1.stupně

4.- 5.tř. – starší žáci 1.stupně

Třídní kolo soutěže „Malý velký stavitel – lego stavby“ proběhne v období 3.-12.10.2017, kdy budou žáci naší školy vytvářet a registrovat své soutěžní výrobky. Podmínkou účasti je vlastnoruční vytvoření výrobku z Lego kostek bez pomoci dospělých doma a ve škole.

Vymyslete a postavte vlastní projekt (ne podle návodu). Výrobek přineste do školy, dobře zabezpečený, stavbu zde vyfotíme, můžete ji zde nechat na výstavě nebo opět odnést domů.

Vyhodnocení třídního kola proběhne 13.19.2017, vyhodnocení školního kola proběhne 18.10.2017.